گیت هاب چیست؟

گیت هاب چیست؟

دسته‌بندی‌ها دیجیتال مارکتینگ
نویسنده زهرا امیدی
زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه

 اگر شما یکی از افرادی باشید که به تازگی شروع به برنامه نویسی کرده‌ اید، لازم است بدانید گیت هاب چیست و چه کاربردی دارد. GitHub یک شبکه جهانی گسترده برای برنامه نویسان است که ویژگی‌های منحصر به فرد و کاربردهای جالبی دارد. در این مطلب با فعال شده همراه باشید تا به معرفی GitHub بپردازیم و از ویژگی ها و مزایای آن بگوییم. گیت هاب چیست؟ برای گیت هاب تعاریف زیاد و مختلفی در سراسر وب وجود دارد. گیت هاب در واقع یک شبکه اجتماعی در فضای ابری برای برنامه نویسان و همچنین یک پلتفرم برای توسعه دهندگان است. …

 اگر شما یکی از افرادی باشید که به تازگی شروع به برنامه نویسی کرده‌ اید، لازم است بدانید گیت هاب چیست و چه کاربردی دارد. GitHub یک شبکه جهانی گسترده برای برنامه نویسان است که ویژگی‌های منحصر به فرد و کاربردهای جالبی دارد. در این مطلب با فعال شده همراه باشید تا به معرفی GitHub بپردازیم و از ویژگی ها و مزایای آن بگوییم.

گیت هاب چیست؟

برای گیت هاب تعاریف زیاد و مختلفی در سراسر وب وجود دارد. گیت هاب در واقع یک شبکه اجتماعی در فضای ابری برای برنامه نویسان و همچنین یک پلتفرم برای توسعه دهندگان است. از جمله این فضا یکی از بزرگ ترین فضای ذخیره سازی برای کارهای اشتراکی و توزیع یافته جهان هم محسوب می شود. 

گیت هاب به عنوان بزرگ ترین هاست برای میزبانی پروژه هایی ایجاد شده که از سیستم کنترل ورژن Version) Control) استفاده می کند. به بیان ساده تر، گیت هاب یک سیستم مدیریت پروژه، نسخه بندی کد و همچنین یک شبکه اجتماعی برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان است. علاوه بر آن بزرگ ترین منبع برای ذخیره سازی کارهایی است که به صورت اشتراکی به وجود آمده اند. 

کلمه گیت هاب از دو قسمت Git و Hub تشکیل شده است که برای یاد گرفتن مفهوم آن بهتر است هر دو جز کلمه را درک کنیم.

گیت چیست؟

گیت (Git) سیستم کنترل ورژن منبع باز است که فردی به نام Linus Trovalds آن را ابداع کرده است. اما سوال اینجا است که کنترل ورژن چیست؟

برای مثال زمانی که برنامه نویسان یک برنامه می سازند، پس از انتشار اولین نسخه از آن، تغییرات زیادی در کد آن انجام می‌ دهند. کنترل ورژن این تغییرات را ساده سازی می کند و تمام اصلاحات را در یک انبار repository ذخیره می سازد. این قابلیت به برنامه نویسان و همچنین اعضای تیم برنامه نویسی این امکان را می دهد تا به راحتی نسخه جدید نرم افزار را دانلود کنند. سپس بعد از آخرین بازبینی آن را دوباره بروزرسانی نمایند. 

 • کنترل ورژن کار را ساده می کند!

به عنوان مثال شما پروژه عظیم وردپرس را در نظر بگیرید. اگر هر برنامه نویسی بخواهد روی بخشی از کدهای وردپرس کار کند، نمی توان با اعتماد کامل منبع کد اصلی را در اختیار آن ها قرار داد. به جای این کار، کنترل ورژن به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا روی یک شاخه موازی از پروژه کار کند و سپس تغییرات را ادغام نماید. 

از طرف دیگر افرادی که هیچ ارتباطی به توسعه پروژه ندارند، می توانند این فایل ها را دانلود و از آن استفاده کنند. از مزایای گیت نسبت به سایر روش های کنترل ورژن این است که فایل های تغییرات را با بهره بیشتری ذخیره می کند. همچنین از یکپارچگی فایل هم مطمئن می شود.

هاب چیست؟

کلمه هاب را احتمالا در جاهای دیگری هم شنیده اید که معنای آن کم و بیش در تمام عبارات یکسان است. در حالت کلی، طبق تعریف فرهنگ لغت آکسفورد، هاب مرکز یک فعالیت، منطقه و یا یک شبکه است. به عنوان مثال USB Hub را در نظر بگیرد که در این جا هاب مرکزی برای ارتباطات USB و مکانی برای تمام فعالیت های مربوط به گیت است. 

ویژگی های مهم گیت هاب

در کنار تمام مفاهیمی که پیش تر به آن پرداختیم، گیت هاب ویژگی های مهم و متنوعی هم دارد. بخشی از این ویژگی ها مربوط به گیت و بخشی هم مربوط به هاب می باشد. در ادامه مطلب این ویژگی ها را بررسی می کنیم.

 • Repository

زمانی که پروژه یا یک برنامه ای طراحی می شود، تمام کدهای مربوط به آن در یک Repository یا Repo قرار می گیرند. از همان اول کار هم  شالوده اصلی کار شکل می گیرد تا تمام تغییرات و آپدیت ها در Repo هر برنامه مشاهده شوند. همچنین Repo مربوط به هر برنامه، یک URL منحصر به فرد دارد که دسترسی به آن را ممکن خواهد کرد. 

 • Forking a Repo

احتمالا همان طور که می دانید Forking  به معنای انشعاب یا چند شاخه شدن است. حال سوال پیش می آید که انشعاب Repo چه معنایی دارد؟

فرض کنید پروژه ای را در گیت هاب دیده اید و از آن خوشتان آمده است. اما ناگهان احساس می کنید که می توانید چند تغییر ساده در کدهایش اعمال کنید تا پروژه منحصر به فرد و جالب شود. این قابلیت در چنین حالتی برای شما کاربرد خواهد داشت. 

با کمک Forking a Repo شما می توانید در یک Repository جداگانه، تغییراتی که مورد نظرتان است روی برنامه انتخابی اعمال کنید. 

حتی وقتی در Repository اصلی تغییری ایجاد کنید، به طور خودکار تغییرات لازم در Repo جدید حاصل از Fork هم ایجاد می شود. در واقع این قابلیت ابزاری است که توسعه برنامه های قدیمی را برای شما ممکن خواهد کرد. حتی اگر بگوییم پیشرفت در دنیا برنامه نویسی تا حد زیادی مدیون این قابلیت است، اغراق نکرده ایم. جالب است بدانید حتی پروژه عظیم وردپرس حاصل یک Forking a Repo است. 

 • Pull Request

حالا یک برنامه یا مجموعه ای از کدها را اصلاح کردید و یک Repo جدید برای آن به وجود آوردید. در این جا شاید مایل باشید تا سازندگان برنامه اصلی را از این موضوع با خبر کنید. این کار هم به شناخته شدن خودتان و هم برنامه‌‌تان کمک زیادی می کند و احتمالا آن ها را متقاعد می کند تا شما را به تیم خود راه دهند. 

قابلیت Pull Request برای همچین شرایطی است. بعد از این که یک برنامه را Fork کردید، سراغ آن بروید تا گیت هاب یک رسانه تعاملی کارآمد بین سازندگان اصلی و شما ایجاد نماید. آن ها از خلق برنامه جدید در Repo به صورت جداگانه مطلع می شوند و در صورت نیاز می توانند سوالات خود را با شما مطرح کنند. البته این موضوع را فراموش نکنید که تصمیم گیری نهایی هم با آن ها خواهد بود. به این معنا که لزوما قرار نیست چون برنامه آن ها را تغییر دادید بتوانید نظر مثبت آن ها را جلب کنید. 

 • Social Networking

یکی از مهم ترین آورده های گیت هاب برای جامعه برنامه نویسان، تشکیل یک شبکه اجتماعی از متخصص های این حوزه است. تمام کدها می توانند به صورت عمومی نمایش داده شوند و مورد بحث متخصصین قرار گیرند. کاربلدها با تازه کارها تبادل نظر می کنند و هر دو طرف بیشتر از هم یاد می گیرند. 

تا قبل از ارائه گیت هاب، ارتباط گرفتن با همچین افرادی واقعا کار دشواری بود. به عنوان مثال اگر به روش های مختلف در برنامه ای تغییری ایجاد می کردید و تمایل داشتید تا سازنده اصلی را با خبر کنید، موثرترین راه ایمیل بود. مسلما ایمیل در مقایسه با پلتفرم گیت هاب، کارایی بسیار پایین تری دارد. 

گیت هاب چیست؟

مزایای گیت هاب

 • مدیریت آسان و موثر پروژه ها

گیت هاب فضایی است که مدیر پروژه می تواند توسعه دهندگان را به دور خود جمع کند تا در کنار هم در مورد بخش های مختلف کار تبادل نظر کنند. استفاده از چنین سازوکاری حتما در مدیریت پروژه هم بسیار کمک کننده خواهد بود و هم درجه سختی کار را کم می کند.

 • افزایش امنیت با استفاده از پکیج شخصی

گیت هاب ماهیت متن باز دارد و به همین دلیل کدها می توانند در دسترس عموم قرار گیرند و در مورد آن بحث و تبادل شکل بگیرد. اما اگر تمایل داشته باشید می توانید از گیت هاب Repository خصوصی خریداری کنید. این کار برای ارگان هایی کاربردی خواهد بود که قصد اجرا پروژه جدید دارند و می خواهند در فضایی ایمن و دور از دسترس عموم، از کدهای خود نگهداری نمایند. فقط افرادی به Repository شخصی دسترسی دارند که توسط فرد ایجاد کننده پروژه، مجوز داشته باشند. 

 • پیشرفت مهارت های برنامه نویسی و کد نویسی

مهم ترین خاصیت تعامل و تبادل نظر، بهبود مهارت ها و توانایی ها خواهد بود. به عنوان مثال برنامه نویسان می توانند با کمک Pull Request ایرادات کار خود را پیدا کنند و برنامه های بهتری بنویسند. شرکت در بحث ها و استفاده ازتجارب دیگران در رسیدن به این دستاوردها مفید خواهد بود. 

 • اطمینان از عدم مخرب بودن کدها

گیت هاب ابزارها و برنامه هایی دارد که کدها را از جهت مخرب بودن بررسی می کند. مسلما چنین سایتی با همچین قابلیتی باید حساسیت زیادی نسبت به سلامت کدها داشته باشد. در غیر این صورت هکرها می توانند به راحتی باج افزارها و بدافزارهای خود را به صورت گسترده تکثیر نمایند. 

 • میزبانی مناسب از همه کدها و برنامه ها

در گیت هاب میلیون ها Repo وجود دارد. هر کدام از آن ها ابزارهای لازم برای میزبانی و حتی انتشار کدها را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهند. به این ترتیب مسئله نگهداری از کدها در جای مناسب حل خواهد شد. 

سخن پایانی 

گیت هاب تنها کنترل ورژن بازار نیست اما می توان ادعا کرد که یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین آن ها است. یک شبکه اجتماعی تخصصی برای برنامه نویس ها که هر شخص می تواند در آن پروفایل مخصوص خود را داشته باشد. پروفایلی که به عنوان رزومه بسیار کاربردی خواهد بود. البته که افراد غیر متخصص هم می توانند از این سایت استفاده نمایند و برنامه های مورد نیازشان را دانلود کنند. سایت سامانه فعال شده در حوزه برنامه نویسی مطالب بسیار کاربردی را ارائه می دهد که شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایر بخش های این سایت مراجعه کنید. 

4.6/5 - (14 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
 • امیرحسین 1 سال پیش

  ممنون که راجب به ویژگی های مهم گیت هابم صحبت کردید

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید