وب سرور آپاچی چیست؟

دسته‌بندی‌ها دیجیتال مارکتینگ
نویسنده تیم مارکتینگ
زمان مورد نیاز برای مطالعه 7 دقیقه

آپاچی یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای وب ‌سرور و یک نرم افزار منبع باز و رایگان است که بسیاری از وب سایت های جهان از آن پشتیبانی می کنند. آپاچی جز یکی از محبوب ترین وب سرورها است که به شما اجازه می دهد یک وب سایت را به صورت امن و بدون کوچکترین دردسر و نگرانی اجرا کنید .نام رسمی وب سرور آپاچی Apache HTTP Server است، که توسط بنیاد نرم افزار Apache توسعه و نگهداری شده است. این وب سرور به عنوان یکی از قدیمی ترین و مطمئن ترین وب سرورها است که در سال 1995 منتشر شد. …

آپاچی یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای وب ‌سرور و یک نرم افزار منبع باز و رایگان است که بسیاری از وب سایت های جهان از آن پشتیبانی می کنند. آپاچی جز یکی از محبوب ترین وب سرورها است که به شما اجازه می دهد یک وب سایت را به صورت امن و بدون کوچکترین دردسر و نگرانی اجرا کنید .نام رسمی وب سرور آپاچی Apache HTTP Server است، که توسط بنیاد نرم افزار Apache توسعه و نگهداری شده است. این وب سرور به عنوان یکی از قدیمی ترین و مطمئن ترین وب سرورها است که در سال 1995 منتشر شد. اگر می خواهید اطلاعاتی درباره وب سرور آپاچی کسب کنید تا پایان با سامانه فعال شده همراه باشید.

تعریف وب سرور

سرورهای فایل، سرورهای پایگاه داده، سرورهای پست الکترونیکی و وب سرورها از انواع مختلف نرم افزارهای سرور استفاده می کنند، که هرکدام از این برنامه ها می توانند به فایل های ذخیره شده در یک سرور فیزیکی دسترسی پیدا کنند و از آنها استفاده کنند. در واقع وظیفه یک وب سرور ارائه محتوای وب سایت به کاربر است. وب سرور مانند یک واسطه بین سرور و سیستم کاربر است به این معنی که محتوا را از سرور درخواست می کند و آن را به سمت کاربر ارسال می کند.

تعریف وب سرور آپاچی

آپاچی یک وب سرور است که از زمان انتشار خود این قابلیت را دارد که بیشترین سهم بازار وب ‌سرورها را به خود اختصاص دهد. امروزه این برنامه روی 67 درصد از سرورهای جهان اجرا می‌شود و صاحبان وب سایت ها با استفاده از این نرم افزار می توانند محتوای مورد نظر خود را به کاربران ارائه دهند. در واقع این وب‌سرور معروف به صورت متن باز است.

وب سرور آپاچی چگونه کار می کند؟

وب سرور آپاچی یک سرور فیزیکی نیست، نرم افزاری است که روی سرور اجرا می شود. وظیفه آن برقراری ارتباط بین سرور و بازدید کنندگان وب سایت هایی مانند Firefox , Google Chrome , Safari  و… است. آپاچی یک نرم افزار کراس پلتفرم است؛ در نتیجه در هر دو سرور ویندوز و Unix قابل اجرا است. هنگامی که یک کاربر می خواهد صفحه ای را در سایت شما بارگذاری کند، به این صورت عمل می کند که در صفحه اصلی مرورگر درخواستی را به سرور شما ارسال می کند و آپاچی پاسخ را همراه با فایل های درخواست شده که ممکن است متن، عکس، ویدیو و… باشد، بر می گرداند. ارتباط سرور و کلاینت از طریق پروتکل HTTP و نرم افزارآپاچی که مسئول یک ارتباط مطمئن بین دو دستگاه است، برقرار می شود. این وب سرور قابلیت شخصی سازی شدن را دارد به دلیل اینکه دارای ساختاری مانند ماژول می باشد. در واقع آپاچی ماژول هایی برای امنیت، ذخیره سازی، بازنویسی URL، احراز هویت رمز عبور و موارد دیگر را دارد؛ همچنین این امکان برای شما وجود دارد که تنظیمات سرور خود را از طریق فایلی به نام htaccess. تنظیم کنید.

مزایای استفاده از وب سرور آپاچی

وب سرور آپاچی می تواند یک انتخاب بسیار مناسب برای اجرای وب سایت شما در یک سیستم عامل  پایدار باشد. برخی از مهمترین مزایای این وب سرور به شرح زیر است:

منبع باز و رایگان: منبع باز بودن وب سرور آپاچی به عنوان یکی از مهمترین مزایای این وب سرور است، طوری که برای استفاده تجاری نیز به صورت رایگان است؛ در نتیجه کاربران این قابلیت را دارند که کد منابع آن را به راحتی بررسی و تغییر دهند؛ همچنین کدهای آن قابل برنامه ریزی است و می‌تواند متناسب با آنچه که مورد نیاز شما است، تنظیم شود.

راحتی و سادگی: پیکربندی راحت و ساده این وب سرور باعث شده است که محبوب بسیاری بین برنامه نویسان مبتدی و حرفه ای داشته باشد.

انعطاف پذیری: از دیگر مزایای وب سرور آپاچی انعطاف پذیری آن است. طوری که با وجود این قابلیت شما به راحتی می توانید ماژول‌ها و برنامه‌هایی را که نیاز دارید به این وب سرور اضافه کنید؛ در نتیجه به دلیل ساختار مبتنی بر ماژول این وب سرور، نسبت به سایر رقبای خود بسیار انعطاف پذیر است.

پایداری: آپاچی وب سروری بسیار مطمئن و پایدار است. شما می توانید با استفاده از این وب سرور نرم افزار و فایل‌های خود را در آن مدیریت کنید.

قابلیت نصب روی سیستم عامل‌های مختلف: وب سرور آپاچی قابلیت نصب بر روی هر سیستم عاملی را دارد و روی انواع سرورهای یونیکس و ویندوز به خوبی قابل اجرا است.

انجمن‌های پشتیبانی: در انجمن‌های پشتیبانی تمام ‌مشکلات آپاچی مورد بررسی قرار می گیرد؛ بنابراین شما می توانید در صورت بروز هرگونه مشکل به انجمن‌های بزرگ آپاچی مراجعه کنید و از پشتیبانی سریع آن استفاده کنید.

بهترین انتخاب برای CMS ها: آپاچی بهترین انتخاب برای نصب انواع سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس، ووکامرس و دروپال است.

وب سرور آپاچی چیست؟

معایب استفاده از وب سرور آپاچی

وب سرور آپاچی در کنار مزایای بسیاری که دارد، معایبی نیز دارد که به شرح زیر است:

  • پیکربندی‌متعدد: آپاچی گزینه‌های پیکربندی بسیاری دارد که گاهی می‌تواند باعث آسیب های امنیتی بسیاری شود.
  • عملکرد: این وب سرور مشکلات عملکردی بسیاری در وب سایت هایی‌که ترافیک زیادی دارند و بسیار پربازدید هستند، دارد.
  • اشکال زدایی: قابلیت سفارشی سازی این وب سرور باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. در نتیجه با ایجاد این مشکلات، اشکال زدایی در آپاچی نیاز به زمان و منابع بیشتری دارد.

مقایسه آپاچی با وب سرور Nginx

Nginx یک وب سرور جدید است که برای اولین بار در سال 2004 انتشار پیدا کرد و طرفداران بسیاری بین وب سایت های مختلف دارد. وب سرور  Nginxبرای حل مشکل ck10 طراحی و ساخته شده بود. این مشکل به این معنی است که یک وب سرور قادر نخواهد بود در یک زمان، پاسخگوی 10000 ارتباط همزمان باشد. برخی از تفاوت های وب سرور آپاچی با وب سرور Nginx به شرح زیر است:

Nginx  دارای یک ساختار رویداد محور است به این صورت که برای هر درخواست یک پردازش جدید را ایجاد نمی کند. در واقع Nginx این قابلیت را دارد که هر در خواست را با یک موضوع بررسی کند. مدل رویداد محور Nginx درخواست کاربران را به شیوه های مختلف در میان فرآیندهای کاری تقسیم می کند؛ بنابراین انجام این کار باعث یک مقیاس پذیری خوبی می شود.
آپاچی دارای ساختار مبتنی بر موضوع است، برخی از صاحبان وب سایت های با ترافیک بالا ممکن است در عملکرد خود با مشکل مواجه شوند. اما Nginx یکی از وب سرورهایی است که مشکل c10k را حل کرده است.
وب سرور آپاچی دارای مزایای بسیاری نسبت به Nginx است که شامل پیکربندی ساده و ماژول های مناسب برای محیط های ابتدایی می باشد.
در صورتی که می خواهید یک وب سایت با ترافیک بالا را مدیریت کنید انتخاب وب سرور Nginx گزینه بسیار مناسبی است.طوری که در سایت های با ترافیک بالا مانند Netflix، Hulu،Pinterest  و Airbnb استفاده می شود.

مقایسه آپاچی با وب سرور Tomcat

Tomcat نوعی وب سرور است که توسط بنیاد نرم افزاری آپاچی توسعه داده شده است و نام رسمی آن  Apache Tomcat است. این وب سرور یک سرور HTTP است. برخی از تفاوت های وب سرور آپاچی با وب سرور Tomcat به شرح زیر است:

Tomcat نسبت به دیگر وب سرورها امکان تنظیم کمتری را دارد. به عنوان مثال برای اجرای وردپرس، بهترین انتخاب یک سرور HTTP است.
Tomcat برای برنامه های جاوا تولید شده است؛ اما آپاچی برای سرور HTTP ایجاد شده است. شما می توانید از آپاچی در بسیاری از زبان های برنامه نویسی مانند PHP ،Python، Perl و سایر زبان های برنامه نویسی همراه با ماژول های مناسب استفاده کنید.
این امکان وجود دارد که از وب سرور  Tomcat برای اجرای صفحات استاتیک استفاده کنید، اما باید به این نکته توجه کنید که در مقایسه با سرور آپاچی کارایی کمتری دارد. به عنوان مثال وب سرور Tomcat ماشین مجازی جاوا و سایر کتابخانه های مربوط به جاوا را که نیازی به آنها در بیشتر وب سایت ها نیست، بارگذاری مجدد می کند.
سخن پایانی

وب سرور آپاچی یک نرم ‌افزار رایگان است که به راه ‌اندازی وب ‌سایت‌ها کمک بسیاری می‌کند. متن‌بازبودن این وب سرور باعث شده است تا تمام برنامه‌نویسان به آسانی به آن دسترسی داشته باشند و از آن استفاده کنند. همچنین این وب سرور بسیار ایمن است. آپاچی بر‌ پایه سیستم‌ عامل لینوکس طراحی شده است و این امکان وجود دارد که شما آن را روی سرورهای لینوکسی نصب و اجرا کنید. شما با استفاده از این وب سرور دیگر ترافیک سنگین وب‌سایت را نخواهید داشت؛ زیرا این نرم‌افزار با کمترین میزان پیکربندی، حجم ترافیک وب‌ سایت شما را مدیریت کند؛ همچنین پیشنهاد می کنیم به سایت سامانه فعال شده مراجعه کنید، که دارای تیمی حرفه ای و متخصص در این زمینه است. سامانه فعال شده در زمینه تولید محتوا برای بهبود سئو سایت همراه با استراتژی، ایجاد محتوا چند رسانه ای برای بهبود سئو سایت و ارائه مشاوره برای بهبود زیرساخت وب سایت فعالیت دارد.

4.9/5 - (9 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
  • متین 2 سال پیش

    خیلی ممنونم از سایت خوبتون و مقاله های خوبی که میزارید

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید