معرفی Google Search Console

معرفی Google Search Console

دسته‌بندی‌ها دیجیتال مارکتینگ
نویسنده تیم تحریریه
زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه

معرفی سرچ کنسول گوگل سرچ کنسول که نام سابق آن گوگل وبمستر تولز – Google Webmaster Tools – است، یک ابزار حرفه ای و رایگان ارائه شده توسط گوگل بوده که صاحبان سایت و سئوکاران می توانند با استفاده از آن، اطلاعات دقیق تری از میزان بازدید، تعداد ایمپرشن و کلیک سایت خود به همراه صفحات پربازدیدتر و مواردی مانند این دریافت کنند. گوگل سرچ کنسول یکی از مهم ترین و پیشرفته ترین پلتفرم هایی است که آن هم به صورت رایگان، امکانات بسیار جذابی را به مدیران سایت و سئوکاران ارائه می دهد. با استفاده از گوگل سرچ کنسول …

معرفی سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول که نام سابق آن گوگل وبمستر تولز – Google Webmaster Tools – است، یک ابزار حرفه ای و رایگان ارائه شده توسط گوگل بوده که صاحبان سایت و سئوکاران می توانند با استفاده از آن، اطلاعات دقیق تری از میزان بازدید، تعداد ایمپرشن و کلیک سایت خود به همراه صفحات پربازدیدتر و مواردی مانند این دریافت کنند.
گوگل سرچ کنسول یکی از مهم ترین و پیشرفته ترین پلتفرم هایی است که آن هم به صورت رایگان، امکانات بسیار جذابی را به مدیران سایت و سئوکاران ارائه می دهد.
با استفاده از گوگل سرچ کنسول می توانید دیتاهای بیشتری در مورد سایت خود به دست آورده و در سئو سایت خود، خوش تر بدرخشید. در ادامه به بررسی امکانات اصلی گوگل سرچ کنسول می پردازیم که با استفاده از آن ها می توانید بر روی سایت خود مدیریت بیشتری داشته باشید و بدین ترتیب، نتایج بیشتری در سئو کسب کنید.

معرفی Google Search Console

چگونه سایت خود را در گوگل سرچ کنسول ثبت کنم؟

ثبت کردن سایت در گوگل سرچ کنسول رایگان و ساده است. برای انجام این کار کافی است دستورالعمل زیر را اجرا کنید:

 1. وارد سایت گوگل سرچ کنسول به آدرس https://search.google.com/search-console/about شوید.
 2. سپس بر روی دکمه آبی رنگ Start now کلیک کنید. یا آدرس https://search.google.com/search-console را وارد کرده و به صورت مستقیم وارد سایت شوید.پس از آن بر روی گزینه Add property کلیک کنید.
 3. در این بخش از شما خواسته می شود که سایت خود را به دو صورت – استفاده از هر کدام اختیاری است – ادد کنید. پیشنهاد ما آن است که از روش Add URL استفاده کرده که سادگی بیشتری دارد.آدرس سایت خود را به همراه http:// یا https:// وارد کرده و سپس بر روی دکمه CONTINUE کلیک کرده و منتظر بمانید.
 4. سپس از شما خواسته می شود که تایید کنید که مالک سایت ادد شده هستید. برای اثبات مالکیت، روش های گوناگونی تعبیه شده که راحت ترین آن دانلود یک فایل html و آپلود آن بر روی هاست، بخش Public_html است.
 5. پس از انجام این کار، بر روی دکمه VERIFY کلیک کرده و منتظر بمانید. اگر همه چیز درست پیش برود با یک پیغام مبنی بر تایید شما مواجه خواهید شد و کافی است تا بر روی دکمه Go to property کلیک کرده و وارد پنل خود در گوگل سرچ کنسول شوید.

با استفاده از گوگل سرچ کنسول چه کارهایی می توان انجام داد؟

کنسول جستجوی گوگل یک ابزار بسیار حرفه ای بوده که مزایا و امکان بسیار متعددی داشته و با استفاده از آن، تا دلتان بخواهد دستمان باز است برای آنالیز ورودی های سایت و همچنین کارهای جانبی مانند تحقیق کلمات کلیدی. در ادامه می خواهیم در مورد امکانات، کاربردها و مزایای گوگل با شما صحبت داشته باشیم.

معرفی Google Search Console

 •  میزان کلیک و ایمپرشن هر صفحه

اولین و مهم ترین کاربرد گوگل سرچ کنسول آن است که با استفاده از آن می توانید میزان ایمپرشن و کلیک های دریافتی سایت خود را بر روی کلمات و عبارات کلیدی مختلف مشاهده و آنالیز نمایید. در بخش Performance می توانید کوئری ها و تمامی کلمات/عبارات کلیدی که صفحات شما بر روی آن ها رتبه دارند مشاهده نمایید.

همچنین می توانید با کلیک بر روی هر کلمه، متوجه شوید که چه صفحاتی از سایت شما در کوئرهای اعلام شده رتبه دارند. یک نکته با اهمیت دیگر آن است که گوگل سرچ کنسول میزان میانگین رتبه شما را نیز ارائه می دهد. به عنوان مثال، اگر بر روی یک کلمه کلیدی خاص رتبه داشته باشید و رتبه شما گاها 5 و گاها 7 بوده است، میانگین رتبه شما که 6 است را ارائه می دهد.

 •  یافتن کلمات کلیدی و صفحات با بیشترین ترافیک

در بخش پرفورمنس و زیرمجموعه آن، یعنی کوئری ها، می توانید کلمات کلیدی مختلفی را مشاهده کنید که سایت شما وقتی که در گوگل هانیمون قرار داشت، یک رتبه نسبی در آن کوئری کسب کرده بود.

گوگل هانیمون چیست؟

الگوریتمی است که گوگل برای سایت ها نوپا طراحی کرده است. در این الگوریتم سایت های نوپا پس از چند ماه ماندن در گوگل سندباکس و عدم نمایش به عموم، به صورت یکباره و با تلاشی کمتر، رتبه هایی را در کلمات و عبارات کلیدی خاص کسب می کنند.
این رفتار گوگل به علت آن است که سایت های تازه کار را محک بزند. اگر سایت های نوپا، در گوگل هانیمون خوب عمل کنند و کلیک خوبی دریافت کنند بدین معناست که بازخوردها از آن سایت خوب بوده است و در نتیجه احتمال این که در آن رتبه باقی بماند بالاست.

حالا بر می گردیم به گوگل سرچ کنسول. وقتی سایت شما در یک کوئری رتبه کسب می کند، ولو آن رتبه در صفحه 5 باشد، گوگل آن کلمه یا عبارت کلیدی خاص به همراه صفحه ای که با آن رتبه گرفته اید را معرفی می کند و حتی اگر شما موفق به کسب رتبه عالی در آن کلمات کلیدی نشده باشید، چشمتان به کوئری هایی خورده که تماما یونیک بوده و مسلما توسط کاربران در گوگل جستجو می شود.

این یک تحقیق کلمات کلیدی عالی بوده و با استفاده از آن می توانید به صورت رایگان، عبارت و کلمات کلیدی مختلفی را پیدا کرده و برای کسب رتبه بر روی آن ها تلاش کنید. تفاوت کلمه کلیدی و عبارت کلیدی که تکرار می کنیم آن است که کلمه کلیدی یک کلمه است، مانند سئو. اما عبارت کلیدی شامل چند کلمه کلیدی است. به عنوان مثال آموزش سئو حرفه ای یک عبارت کلیدی است.

البته باید یک نکته را مد نظر داشته باشید. به محض ثبت سایت شما در گوگل کلمات و عبارات کلیدی در پنل شما نمایش داده نمی شود. باید سایت را ثبت کرده و مدتی چند ماهه را منتظر بمانید. سپس می توانید عبارات و کلمات کلیدی بسیار یونیک و گاها آسانی را پیدا کرده که توسط کاربران جستجو شده، حواس رقبا تا حدودی به آن ها نیست و در نهایت کسب رتبه در آن ها راحت تر است.

معرفی Google Search Console

 •  دامنه هایی که به شما لینک داده اند

یکی دیگر از قابلیت های برتر گوگل سرچ کنسول آن است که می توانید بک لینک های دریافتی را مشاهده نمایید. در گوگل سرچ کنسول این امکان تعبیه شده است که بک لینک های دریافتی به همراه متن انکرتکست و صفحه ای که به آن لینک داده شده است را مشاهده نمایید.
البته باید در نظر داشته باشید که طبق تجربه، تمامی بک لینک ها و دامنه هایی که به شما لینک داده اند در گوگل سرچ کنسول نمایش داده نخواهند شد. این اتفاق به موارد متعددی بستگی دارد. همچون:

 1. لینک ها به تازگی ساخته شده اند و ممکن است پس از گذر زمان در پنل شما نمایش داده شوند.
 2. گوگل برخی از لینک های دریافتی را به کل نمایش نمی دهد.
 3. لینک ها توسط گوگل شناسایی شده اما در گوگل سرچ کنسول نمایش داده نمی شود. پس جای نگرانی نیست چرا که مطمئنا بک لینک های دریافتی اثرگذار خواهند بود.
 •  عملکرد سایت شما در دستگاه های تلفن همراه

در حال حاضر بیش از 50 درصد جستجوهای صورت گرفته در موتورهای جست و جو همچون گوگل را دستگاه های تلفن همراه هوشمند تشکیل می دهند که آمار بزرگی است. شرکت گوگل این را به خوبی می داند که بیشتر کاربران از طریق گوشی های هوشمند وارد موتور جستجوی گوگل می شوند.

کاربران نقش بسیار مهمی در کسب و کار گوگل بازی می کنند. اگر آن ها راضی باشند، گوگل مدام رشد کرده و درآمد و منافع بیشتری به دست می آورد. مثلا می تواند تبلیغات بیشتر یا گران تری انجام بدهد.
اما وقتی که کاربران راضی نباشند با یک معادله معکوس مواجه خواهیم شد. در نتیجه گوگل نمی خواهد با ارائه سایت های قدیمی یا بی کیفیت به کاربران موجب ضرر کردن یا کاهش درآمد و دردسرهایی مانند این برای خودش شود. به همین علت است که سایت هایی را نمایش می دهد که بهترین عملکرد را داشته باشند و یکی از مهم ترین ویژگی های یک سایت برتر و با عملکرد عالی در گوگل آن است که در گوشی های هوشمند به خوبی نمایش داده شود.

وقتی سایت شما در گوشی های هوشمند از لحاظ های مختلفی همچون ریسپانسیو بودن، سرعت، نمایش محتوا به کاربر و مواردی مانند این خوب عمل کند، رضایت بیشتر گوگل شامل حال شما خواهد شد و به همین علت کسب رتبه نیز ساده تر است.

کسب رتبه بالاتر برای سایت‌های فروشگاهی و شرکتی و خدماتی بسیار اهمیت دارد.
با استفاده از گوگل سرچ کنسول می توانید عملکرد سایت خود در زمینه گوشی های هوشمند را بررسی کرده و با عیب یابی، ارورهای موجود را برطرف کنید.

 •  عملکرد سایت شما در استراکچردیتا ها

استراکچردیتا ها یا داده های ساختار یافته، نشانه هایی هستند که موجب فهم بهتر و دقیق تر موتورهای جست و جوی گوگل از سایت ما می شوند. به عنوان مثال اسکیما یکی از زیرمجموعه های استراکچردیتا ها بوده و با استفاده از می توانیم کارهای مختلفی انجام دهیم. مانند تعیین نوع محتوای هر صفحه، افزودن باکس های Question، افزودن امتیازدهی ستاره ای به مقالات و مواردی مانند این.
حال گوگل سرچ کنسول یک بخش جذاب برای بررسی عملکرد سایت شما در استراکچردیتاهای مختلف در خود جای داده که با استفاده از آن ها می توانید عملکرد سایت خود، در این زمینه را بسنجید.

نتیجه گیری و پایان

گوگل به عنوان یک غول اینترنتی که وب را روی انگشتانش می چرخاند، ابزارهای زیادی را در اختیار ما قرار داده تا با استفاده از آن ها بتوانیم سایت خود را آنالیز کرده و پس از بررسی عملکردهای مختلف، در جهت بهبود سایت و در نهایت کسب رتبه های برتر تلاش کنیم.
یکی از مهم ترین ابزارهای ارائه شده از سوی گوگل، ابزار گوگل سرچ کنسول یا وبمسترتولز سابق است که امکانات بسیار زیاد و جذابی داشته و به خوبی قادر است ما را از بیرون و درون سایتمان آگاه کرده تا اگر مشکلی بود حل کنیم و ضمنا، از فرصت های ارائه شده، همچون تحقیق کلمات کلیدی با استفاده از کوئری ها، نهایت بهره را ببریم.

4.6/5 - (5 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
 • طاهر 1 سال پیش

  بهترین ابزار سئوست واقعا مرسی از معرفی کاملتون

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید