بهترین افزونه‌ های سئو

بهترین افزونه سئو

دسته‌بندی‌ها بهینه سازی سایت
نویسنده تیم تحریریه
زمان مورد نیاز برای مطالعه 10 دقیقه

با پیشرفت سایت‌های وردپرسی، نیاز به سئو برای بهینه‌سازی وردپرس یک امر طبیعی است. همه‌ی مدیران سایت‌های حرفه‌ای می‌دانند که بدون سئو نمی‌توانند سایت خود را بهینه‌سازی کرده و به سودآوری برسانند.فرقی هم نمیکند یک سایت چند زبانه ست و یا یک سایت خبری از پیچیده ترین تا ساده ترین سایت ها به سئو نیاز دارند. سئو امکانات قابل توجهی دارد که با استفاده از هر یک از آن‌ها می‌توان بخشی از مشکلات سایت را بهبود داد. علاوه بر امکانات خود سئو، افزونه‌هایی هم وجود دارند که مثل یک آپشن اضافی یا جانبی عمل کرده و قابلیت‌هایی را به سایت …

با پیشرفت سایت‌های وردپرسی، نیاز به سئو برای بهینه‌سازی وردپرس یک امر طبیعی است. همه‌ی مدیران سایت‌های حرفه‌ای می‌دانند که بدون سئو نمی‌توانند سایت خود را بهینه‌سازی کرده و به سودآوری برسانند.فرقی هم نمیکند یک سایت چند زبانه ست و یا یک سایت خبری از پیچیده ترین تا ساده ترین سایت ها به سئو نیاز دارند.

سئو امکانات قابل توجهی دارد که با استفاده از هر یک از آن‌ها می‌توان بخشی از مشکلات سایت را بهبود داد. علاوه بر امکانات خود سئو، افزونه‌هایی هم وجود دارند که مثل یک آپشن اضافی یا جانبی عمل کرده و قابلیت‌هایی را به سایت وردپرس شما اضافه می‌کنند.

به‌طور مثال افزونه‌های یواست سئو و ووکامرس و رنک مث سه افزونه‌ سئو معروف هستند که استفاده‌های مشخصی دارند و می‌توانند قابلیت‌هایی را که لازم دارید، به سایت شما اضافه کنند. اما جالب است بدانید افزونه‌های مختلف وردپرس فقط منحصر به این سه مورد نیست و بسیاری از افزونه‌های دیگر وجود دارند که امکانات مختلف و متنوعی دارند.

سئو استفاده‌های بسیاری برای بهینه‌سازی سایت‌های وردپرس دارد. مطالب و تصاویر می‌توانند در جریان فرآیند‌های سئو بهینه‌سازی شده و از ترافیک کاذب سایت بکاهند. سئو می‌تواند لینک‌ها و خطاهای ساختاری سایت را مورد بررسی قرار دهد و به رفع آن‌ها بپردازد تا به این ترتیب وضعیت سایت بهبود پیدا کند.

سئو می‌تواند لینک‌های مختلف موجود در سایت را به یکدیگر ریدایرکت کند و اقداماتی انجام دهد که در آن نقشه‌ی سایت نیز ترسیم شود. با استفاده از سئو می‌توانید سیستم کَش وردپرس را به‌کار گرفته و سرعت سایت را به‌وسیله‌ی آن به حدی استاندارد برسانید.

 

بهترین افزونه‌های وردپرس کدام‌اند؟

یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین افزونه‌های موجود، افزونه‌ سئو وردپرس است. آمارهایی که از میزان نصب این افزونه در جهان وجود دارد، نشانگر بیش از پنج میلیون نصب فعال است.

افزونه‌ سئو وردپرس امکانات بسیار قابل توجهی مثل امکان تغییر عنوان مطالب، اضافه کردن داده‌های مربوط به متا و ساخت نقشه‌ی سایت را انجام می‌دهد. شما با استفاده از این افزونه می‌توانید تنظیمات مربوط به سئوی سایت را تا آنجا ارتقا دهید که چراغ سئو کاملا سبز شود.

سبزشدن چراغ سئو به‌معنای آن است که محتوای تولیدی شما استانداردهای سئو را رعایت کرده و می‌تواند در موتورهای جست‌وجوگر شانس بسیاری برای دیده‌شدن دشته باشد.

افزونه‌ سئو وردپرس این امکان را برای شما فراهم می‌کند که لینک شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکار خود را در سایت قرار دهید و آن‌ها را با وردپرس هماهنگ کنید.

همچنین این قابلیت وجود دارد که شما با استفاده از ابزارهای مختلف نقشه‌ی سایت خود را بسازید و سپس آن را به کنسول موتورهای جست‌وجوگر مختلف لینک کنید.

 

افزونه‌ سئو All In One Seo Pack

دومین افزونه‌ای که پس از یواست سئو می‌توان آن را یکی از بهترین افزونه‌های وردپرس به حساب آورد، افزونه‌ سئو All In One Seo Pack است. این افزونه امکانات مختلفی همچون پشتیبانی از AMP وردپرس  و گوگل آنالیتیکس را دارد. افزونه‌ سئو All In One Seo Pack می‌تواند کاربران واردشده به سایت شما را ردیابی کند و اطلاعاتی به‌دردبخور از رفتار آن‌ها را در قبال سایت شما گزارش کند.

این افزونه‌ سئو بسیار کاربردی همچنین می‌تواند تغییرات سایت شما را به موتورهای جست‌وجوگری مثل گوگل و بینگ اطلاع دهد. علاوه بر این افزونه‌ی All In One Seo Pack می‌تواند با فروشگاه‌های اینترنتی سازگار باشد از افزونه‌ سئو ووکامرس نیز پشتیبانی کند.

افزونه‌ سئو All In One Seo Pack علاوه بر همه‌ی ویژگی‌های بالا، در تامین امنیت سایت نیز اثرگذار است و می‌تواند از قابلیت PHP نیز پشتیبانی کند.

 

دانلود افزونه All In One Seo Pack

 

افزونه‌ی Smush It با افزونه‌ی بهینه‌سازی تصاویر

سرعت لود سایت، یکی از اساسی‌ترین اصولی است که در سئوی سایت مورد توجه قرار می‌گیرد. استفاده از عکس‌های مختلف در مطالب مختلف سایت اگرچه می‌تواند به بالابردن کیفیت سایت کمک کند، اما در عین حال اگر استانداردهای بارگذاری تصویر را رعایت نکنیم، بر روی سئوی سایت اثر منفی خواهد گذاشت.

افزونه‌های زیادی وجود دارند که امکان بهینه‌سازی تصاویر را در وردپرس فراهم می‌کنند. یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین این افزونه‌ها، افزونه‌ سئوی Smush It است. کم‌کردن حجم تصاویر بارگذاری‌شده در سایت، یکی از ابتدایی‌ترین خدماتی است که می‌توانید از افزونه‌ سئوی Smush It انتظار داشته باشید.

افزونه‌ سئو Smush It می‌تواند در تغییر اندازه و فشرده‌سازی تصاویر در وردپرس به شما کمک کند. تغییر اندازه و فشرده‌سازی تصاویر در سایت شما سبب کاهش حجم تصاویر و افزایش سرعت لودشدن سایت خواهد شد و به‌صورت کلی بر عملکرد سئو تاثیرگذار است.

جالب است بدانید که شما می‌توانید برای تصاویر بارگذاری‌شده در سایت حد استاندارد طول و عرض تصاویر را تعریف کنید تا مشکلی ایجاد نشود. علاوه بر این استفاده از افزونه‌ سئو Smush It این امکان را فراهم می‌کند که با یک بار عملیات فشرده‌سازی، بتوانید بیش از ۵۰ مورد تصویر را کوچک و فشرده‌سازی کنید.

این افزونه می‌تواند پس از فشرده‌کردن هر عکس گزارشی از وضعیت آن ارائه کند. این افزونه همچنین می‌تواند در جریان فشرده‌سازی تصاویر، داده‌های مختلف و غیرضروری پیرامون آن‌ها را حذف کند.

فرآیند کاهش حجم توسط افزونه‌ سئو Smush It در سرورهای WPMU DEV انجام می‌شود و به این ترتیب هنگام کاهش حجم تصاویر منابع هاست شما حجم زیادی مصرف نخواهند کرد.

 

دانلود افزونه‌ی Smush It

 

افزونه‌ سئو Broken link checker برای بررسی لینک‌‌های خراب

حتما بارها هنگام بازدید از صفحات مختلف با صفحاتی مواجه شده‌اید که محتوای آن‌ها دیگر به نمایش در نمی‌آید. این نقص که به خطای ۴۰۴ معروف است، برای صفحاتی به‌وجود می‌آید که به دلایل مختلف لینک‌هایشان آسیب می‌بیند.

خطای ۴۰۴ اثری بسیار شدید بر روی کیفیت سئوی سایت شما خواهد گذاشت و برای رتبه‌بندی شما در گوگل نیز بسیار مخرب است.

ابزارهایی وجود دارند که می‌توانند این لینک‌های خراب و آسیب‌دیده را شناسایی کرده و ترمیم کنند. افزونه‌ سئو Broken link checker یکی از این ابزارها است که با گشتن در میان لینک‌های داخلی وب‌سایت شما، لینک‌های ناقص و یا خراب را شناسایی می‌کند و به رفع مشکل آن‌ها می‌پردازد.

زمانی که لینک‌های خراب وب‌سایت شما ترمیم شوند، دیگر خطری جایگاه سئوی سایت شما را تهدید نمی‌کند و می‌توانید با خیال راحت از جایگاه سئوی خود مطمئن باشید.

افزونه‌ی Broken link checker امکانات قابل توجهی دارد؛ امکاناتی همچون بررسی و مانیتورینگ لینک‌های سایت در نوشته‌ها و صفحه‌های مختلف و همچنین بررسی تصاویری که در اثر گذر زمان حذف شده‌اند.

شما با استفاده از Broken link checker می‌توانید لینک‌های ریدایرکت را بررسی کنید و از تغییرات مختلف این افزونه نیز از طریق ایمیل خود مطلع شوید.

افزونه‌ی Broken link checker لینک‌های مختلف سایت شما را بررسی خواهد کرد و درصورتی که یکی از لینک‌هایی که در سایت دنبال می‌کنید، نامعتبر و یا مخرب باشد، آن را شناسایی کرده و به شما گزارش خواهد داد.

افزونه‌ی Broken link checker تمام لینک‌های شکسته و یا نامعتبری را که شناسایی کند، به شما گزارش خواهد داد و پس از گزارش افزونه شما می‌توانید به بررسی موارد گزارش‌شده بپردازید مکل را برطرف کنید.

 

دانلود افزونه Broken link checker

 

افزونه‌ کَش وردپرس یا WP – FFPC

کَش‌کردن یا کم‌کردن حجم داده‌های مختلف یکی از کارهایی است که برای حفظ جایگاه سایت خود باید از آن استفاده کنید.

این افزونه می‌تواند صفحات مختلف ازجمله صفحاتی که دارای خطای ۴۰۴ هستند را شناسایی و کَش کند. این افزونه این قابلیت را فراهم کرده است تا صفحات کَش‌شده در وب‌سایت شما انتخابی باشند؛ به این معنا که شما می‌توانید در تنظیمات این افزونه کَش‌شدن و یا نشدن یک صفحه‌ی خاص را انتخاب کنید.

این افزونه‌ سئو کاربردی همچنین می‌تواند در هدر سایت شما از کدهای HTTP محافظت کند. علاوه بر این افزونه‌ سئو WP – FFPC می‌تواند امکان محافظت از لینک‌های پینک‌بک را نیز برای شما فراهم کند تا دیگر دغدغه‌ای برای محافظت از بخش‌های مختلف سایت نداشته باشید.

این افزونه‌ سئو جامع و کاربردی می‌تواند از راه‌های مختلف از کَش وردپرس استفاده کند؛ استفاده از کَش وردپرس به‌صورت APC و APCu دو راه استفاده از کَش وردپرس است.

علاوه بر این افزونه‌ سئو موردنظر می‌تواند با استفاده از Xcache و PHP Memcached مراحل مختلف کَش وردپرس را انجام دهد.

آخرین راهی که این افزونه‌ی قدرتمند می‌تواند از طریق آن از خدمات کَش وردپرس استفاده کند استفاده از روش Nginx Memcached است.

 

دانلود افزونه‌ کَش وردپرس یا WP – FFPC

 

افزونه‌ سئو ریدایرکت ۳۰۱ وردپرس

فعالیت‌کردن در فضای وب‌سایت‌های وردپرس حتما شما را درگیر این موضوع کرده است که بخواهید به دلایل مختلف یک صفحه از سایت خود را به صفحه‌ای دیگر از سایت وصل یا ری‌دایرکت کنید. یکی از متداول‌ترین راه‌های انجام این کار استفاده از روش ریدایرکت ۳۰۱ وردپرس است.

با استفاده از این روش می‌توانیم هر صفحه را به صفحات دلخواه و انتخابی خود وصل کنیم. صفحات زیادی در وب‌سایت‌های وردپرس وجود دارند که دچار خطای ۴۰۴ شده و نمی‌توانند کارایی داشته باشند. این صفحات نه‌تنها استفاده‌ای ندارند، بلکه همانطور که پیش از این هم اشاره شد، اثری مخرب بر روی جریان سئوی سایت در موتورهای جست‌وجوگر دارد. ریدایرکت‌کردن صفحات در اینجا ارزش پیدا می‌کند؛ شما می‌توانید با استفاده از روش ریدایرکت ۳۰۱ وردپرس هر صفحه با خطای ۴۰۴ را به یک صفحه با محتوای مشخص و باارزش لینک کنید.

این کار علاوه بر حذف صفحات بدون استفاده از سایت شما می‌تواند اعتبار شما را در موتورهای جست‌وجوگر نیز حفظ کند. شما با استفاده از این افزونه می‌توانید هر بخش از نوشته یا برگه‌ی خاص را به یک لینک جدید ریدایرکت کنید.

این افزونه همچنین می‌تواند شرایطی را فراهم کند که شما بتوانید لینک‌های مختلف را فالو یا آنفالو کنید. با استفاده از این افزونه می‌توانید جریان لینک‌دهی به خارج از سایت می‌تواند فعال و غیرفعال شود و این موضوع کاملا به تصمیم شما بستگی دارد.

یکی دیگر از راه‌هایی که شما می‌توانید با استفاده از آن لینک‌ها را ریدایرکت کنید، درون‌ریزی فایل‌های CSV است. شما با استفاده از این افزونه می‌توانید از لینک‌های مختلف برای ریدایرکت‌کردن در وردپرس خروجی هم بگیرید.

 

دانلود افزونه سئو ریدایرکت ۳۰۱ 

 

 افزونه‌ سئو AMP

 

گوگل بنیان‌گذار پروژه‌ی موسوم به AMP است که برای افزایش سرعت دسترسی کاربران مختلف به صفحات وب‌سایت‌ها طراحی شد. هدف اصلی از طراحی این پروژه استفاده‌کاربران موبایل از محتوای صفحات اینترنتی مشخصی بود که تا پیش از آن عمده‌ی بازدیدشان از طریق صفحات دسکتاپ بود. این افزونه کاری می‌کند که سرعت انتقال و به‌نمایش درآمدن محتوا در نمایشگر تلفن همراه افزایش پیدا کند.

این افزونه امکان لود و بارگذاری صفحات مختلف سایت را ساده‌تر می‌کند تا کاربران بتوانند به‌سادگی و به‌سرعت از بخش‌های مختلف سایت بازدید کنند.

جالب است بدانید عملکرد این پروژه به قدری جدی و حساب‌شده است که حتی می‌تواند دسترسی کاربرانی که به‌طور معمول اینترنت ضعیفی دارند را هم بهبود دهد. ترفند این ابزار گوگل استفاده از نسخه‌های کم‌حجم سایت شماست؛ به این معنا که کاربران هنگام بازدید از سایت شما نسخه‌هایی از صفحات سایت شما را دریافت خواهند کرد که از استایل‌های قالب و کدهای مختلف و آیکون‌های اضافی خالی باشد. نمایش‌دادن نسخه‌ای کم‌حجم و بدون اضافات به مخاطب سبب این معجزه است که کاربرانی با اینترنت ضعیف هم می‌توانند از سایت شما بازدید کنند.

جالب است بدانید این ویژگی فقط برای شرایطی است که کاربر دسترسی به اینترنتی باکیفیت ندارد و مجبور است از نسخه‌ی ساده‌تر سایت استفاده کند. در شرایط عادی و هنگامی که ابزار AMP فعالیت می‌کند، کاربران می‌توانند با کلیک بر روی یک گزینه‌ی مشخص، نسخه‌ی کامل سایت را انتخاب کنند تا صفحه‌ی سایت با تمام آپشن‌های اضافی برایشان نمایش داده شود.

اگر سایت شما بتواند از این ابزار پشتیبانی کند، هنگامی که کاربر از یک صفحه‌ی سایت شما بازدید می‌کند، می‌تواند آیکون مربوط به این قابلیت را مشاهده کرده و در صورت لزوم از آن استفاده کند.

شما می‌توانید پس از دانلود و نصب این افزونه تغییرات مختلفی در تنظیمات آن ایجاد کنید و برای موارد مختلف از آن استفاده کنید. همچنین این امکان وجود دارد که ابزار AMP را از سایت خود حذف و یا غیرفعال کنید و فقط در صورت نیاز از خدمات آن بهره ببرید.

 

دانلود افزونه AMP

 

نتیجه‌گیری

همانطور که خواندید، علاوه بر افزونه‌های جانبی وردپرس که هر کدام قابلیت‌هایی مخصوص و اساسی را برای سایت شما فراهم می‌کنند، افزونه‌هایی هم وجود دارند که علاوه بر خدمات حاشیه‌ای، با فراهم‌کردن برخی دیگر از ویژگی‌ها به کامل‌شدن سایت شما کمک خواهند کرد.

ابزارها و یا افزونه‌های وردپرس وسیله‌ای هستند تا بتوانید سایت خود را به استاندارد موتورهای جست‌وجوگر نزدیک کنید و در حوزه‌ی موردفعالیت خود سرآمد شوید.

اگر افزایش کیفیت سایت و رفع خطاهای احتمالی همیشه برای شما دغدغه بوده است، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر خواندن این مطلب و آشنایی با سایر افزونه‌های وردپرس، درباره‌ی هر یک از آن‌ها نیز تحقیق کنید تا بتوانید سایتی به‌روز و پیشرفته داشته باشید.

همه این افزونه‌ها از سایت فعال شده قابل دانلود است.

4.8/5 - (5 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
  • علی 1 سال پیش

    افزونه رنک مثم واقعا افزونه خوبیه در حوضه سئو ممنون از توضیحات خوبتون

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید