لایت اسپید چیست؟

دسته‌بندی‌ها مقالات آموزشی
نویسنده سعید حسینی
زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه

شاید نام LiteSpeed ​​Web Server یا LSWS را شنیده باشید که در حال حاضر یکی از محبوب ترین وب سرورهای جهان است. اما یک وب سرور چیست؟ سرورهای وب ضروری هستند و باید توسط افرادی که به دنبال جذب کاربران هستند در نظر گرفته شوند. چه این وب سایت تجاری، سرگرمی یا هر سایت دیگری باید به وب سرور ها اهمیت دهد. با یک وب سرور، وبمسترها می توانند وب سایت ها را مدیریت کنند و حتی وب سایت های خود را طراحی کنند. وب سایت ها معمولاً وبلاگ ها را کنترل می کنند. استفاده از وب سرور ها نیز …

شاید نام LiteSpeed ​​Web Server یا LSWS را شنیده باشید که در حال حاضر یکی از محبوب ترین وب سرورهای جهان است. اما یک وب سرور چیست؟ سرورهای وب ضروری هستند و باید توسط افرادی که به دنبال جذب کاربران هستند در نظر گرفته شوند. چه این وب سایت تجاری، سرگرمی یا هر سایت دیگری باید به وب سرور ها اهمیت دهد. با یک وب سرور، وبمسترها می توانند وب سایت ها را مدیریت کنند و حتی وب سایت های خود را طراحی کنند. وب سایت ها معمولاً وبلاگ ها را کنترل می کنند. استفاده از وب سرور ها نیز برای نیازهای خاص کارآمدتر و حرفه ای تر است. انواع نرم افزارهای وب سرور وجود دارد که در دسترس هستند. اما در این مطلب قصد داریم لایت اسپید را معرفی کنیم.

وب سرور لایت اسپید چیست؟

وب سرور لایت اسپید یکی از محبوب ترین برنامه های وب سرور در سراسر جهان است. طبق برخی منابع، این سرور در رتبه 4 به عنوان شناخته شده ترین و برگزیده ترین وب سرور حال حاضر است. LSWS محصولی است که توسط LiteSpeed ​​Technologies توسعه یافته است و در سال 2003 منتشر شد. این نرم افزار از همان سیستم کاری استفاده می کند، که آپاچی استفاده می کرده است. این امر دلیل اصلی محبوبیت LSWS است، وب سایت ها قبل از LSWS نیازی به تغییر ندارند و در هنگام استفاده از LSWS ظاهری مشابه خواهند داشت.

LSWS دارای یک کنترل پنل است که استفاده از آن ساده تر از آپاچی است؛ همچنین به عنوان جایگزینی برای برنامه‌ های آپاچی عمل می‌ کند و یک روش رویداد محور برای اجرای دستورات خاص ارائه می‌دهد. با استفاده از روش رویداد محور، سیستم کالیبراسیون فرمت به اندازه زمانی که از آپاچی معروف به فرمت‌های مختلفش استفاده می ‌کنید پیچیده نیست. علاوه بر این، درک و استفاده از این قالب آسان است، حتی برای کسانی که تازه وارد این زمینه شده اند.

ویژگی های وب سرور LiteSpeed

اعتقاد بر این است که وب سرور این شرکت در مقایسه با آپاچی عملکرد بالاتر و قابل اعتماد تری را ارائه می دهد. این سرور برای استفاده از CMS های مختلف مانند دروپال، وردپرس، جوملا و بسیاری موارد دیگر مناسب است. ویژگی های مختلفی وجود دارد که عملکرد را برای کاربران آن بسیار رضایت بخش می کند. برخی از ویژگی های این وب سرور

 • سازگاری آپاچی

برجسته ترین و مهم ترین ویژگی برجسته شده در لایت اسپید سازگاری آن با وب سرور آپاچی است. با ویژگی‌های پرکاربرد آپاچی مانند سند mod_rewrite .htaccess و mod_security سازگار است. وب سرور را می توان برای خواندن مستقیم فایل های پیکر بندی آپاچی پیکر بندی کرد. این وب سرور یک جایگزین برای آپاچی بوده و با استفاده از کنترل پنل های میزبانی است که در عرض تنها 15 دقیقه جایگزین آپاچی می شود. پس این امر و جایگزینی باعث ایجاد وقفه در سرویس نخواهد بود. این بدان معنی است که هیچ نیازی به ایجاد هیچ تغییری در پیکر بندی یا هر کد دیگری که ممکن است تأثیر نامطلوبی داشته باشد وجود ندارد. این LSWS به طور کامل جایگزین هر تابع آپاچی می شود.

 • عملکرد و ثبات افزایش می یابد

مزیت اصلی که نقطه قوت اصلی LSWS است، کارایی و پایداری آن است. لایت اسپید یک طراحی ساده شده است که بر رویدادها متکی است و بنابراین عملکرد و ثبات بیشتری را ارائه می دهد. این امر می تواند صدها مشتری را به طور همزمان کنترل کند و به حافظه و CPU کمتری نیاز دارد. اغلب اوقات شاهد هستیم، LSWS به کاربران بسیار بیشتری خدمات می دهد؛ همچنین، می‌تواند بدون نیاز به سخت‌افزار اضافی، جهش های ترافیک را مدیریت کرده و حملات DDOS را خنثی کند.

آپاچی یک سیستم مبتنی بر فرآیند است، در حالی که لایت اسپید مبتنی بر رویداد است و این تفاوت اصلی بین این دو است آپاچی فرآیندهای جدیدی را برای پاسخ به هر درخواستی توسعه می دهد که از منابع بیشتری استفاده می کند. در مقابل، LSWS اتصالات متعدد را تنها از طریق تعداد کمی از فرآیندها فراهم می کند.

 • پشتیبانی از ورودی/خروجی ناهمزمان

ویژگی I/O Asynchronous مشکلات مربوط به عملکرد در عملکرد I/O را برطرف می کند. خروجی ها و ورودی های همزمان و نا همزمان وجود دارد. اگر درخواست ورودی یا خروجی نا همزمان‌ به یک سیستم عامل ارسال شود، فرآیند نوشتن متوقف می شود تا فرآیند نوشتن قبل از ادامه به مرحله بعدی تکمیل شود. در مورد ورودی و خروجی همزمان، پردازش حتی پس از پردازش و ارسال درخواست ادامه می یابد. این امر به کاربر اجازه می دهد تا مسائل مربوط به عملکرد ناشی از فرآیندهای ورودی/خروجی را دیگر نداشته باشد.

 • بهترین عملکرد محتوای پویا

یک API سمت سرور به نام LSAPI برای استفاده با لایت اسپید وجود دارد. بهترین عملکرد محتوای پویا را برای ارتباطات بین سرور و برنامه های شخص ثالث بهینه سازی شده ارائه می دهد. LSAPI منبع باز است همچنینLSAPI با زبان های برنامه نویسی زیر سازگار است PHP، RUBY، و PYTHON.

 • عملکرد PHP suEXEC

در PHP، LSAPI 6.0 حالت suEXEC Daemon را اضافه کرده که برای میزبانی محیط هایی که منابع مشترک دارند طراحی شده است. سرعت و بهبود پردازش PHP در یک محیط میزبانی مشترک را افزایش می دهد. همانطور که می دانیم، suEXEC به تمام فرآیندهای PHP اجازه می دهد تا تحت مالک حساب اجرا شوند و نه به عنوان کاربر وب سرور.

این امر امنیت سطح بالایی را ممکن می سازد. در واقع به این معنی است که در صورت به خطر افتادن یک کاربر در وب سرور، برنامه های PHP در حال اجرا در حساب های آن ها قادر به اجرای عملیات روی فایل های سایر کاربران نخواهند بود. suEXEC می تواند باعث مشکلات عملکرد شود؛ زیرا هر بار باید فرآیندهای جدیدی را شروع کند. در لایت اسپید امکان استفاده از حالت suEXEC Daemon برای حل این مشکل وجود دارد.

 • حالت suEXEC Daemon

حالت suEXEC Daemon از امنیت suEXEC محافظت می کند و به جای ایجاد یک فرآیند جدید، فرآیندهای جدید را از یک فرآیند والد به طور مداوم در حال اجرا جدا می کند؛ بنابراین، عملکرد فرآیند تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

 • 3 پیکربندی مختلف PHP suEXEC با قابلیت های متفاوت

سه پیکربندی PHP suEXEC را برای رفع نیازهای مختلف فراهم می کند. سه پیکر بندی و توضیحات آن ها در زیر ارائه شده است.

Worker این پی اچ پی suEXEC معمولی است که از LSAPI استفاده می کند. در صورت لزوم می تواند فرآیندهای جدیدی ایجاد کند، این پیکر بندی برای میزبانی محیط های اشتراکی تنها با چند منبع ایده آل است. البته نیاز به ایجاد فایل های سفارشی php.ini دارد.
suEXEC Daemon در این برنامه، فرآیندها به جای ایجاد یک فرآیند جدید، از یک فرآیند والد جدا می شوند. این پیکر بندی برای محیط ‌های میزبانی مشترکی است که به فایل ‌های php.ini سفارشی شده نیاز ندارند.
گروه فرآیند suEXEC این پیکر بندی برای میزبانی محیط‌های اشتراک گذاری شده که می‌خواهند از RAM اضافی برای ذخیره سازی کد opcode کارآمدتر و در نتیجه عملکرد کارآمدتر PHP استفاده کنند، ایده آل است. هر حساب کاربری در این راه‌اندازی گروه پردازشی خاص خود را دارد که دارای یک فرآیند والد است که به‌طور مداوم در حال اجرا است. همچنین می‌تواند پردازش های فرزند را در صورت لزوم انجام دهد.

لایت اسپید چیست؟

امنیت وب سرور لایت اسپید

لایت اسپید می تواند امنیت سرور را نسبت به آپاچی بهبود بخشد. وب سرور LiteSpeed ​​را می توان با mod_security استفاده کرد و شامل طیف وسیعی از قابلیت های داخلی ضد DdoS است؛ همچنین با قوانین Realtime ModSecurity Atomicorp و Atomic Secured Linux سازگار است. هر زمان که تهدیدات جدیدی شناسایی شود، بروز رسانی های امنیتی انجام می شود.

لایت اسپید به کاهش هزینه های سخت افزاری و پشتیبانی کمک می کند

لایت اسپید هزینه ‌های پشتیبانی و سخت ‌افزار را کاهش می ‌دهد؛ زیرا هزینه مجوز نرم‌ افزار کمتر از هزینه سخت ‌افزاری است که برای ارتقای سرور با استفاده از Apache برای دستیابی به نتایج مشابه لازم است. هزینه های پشتیبانی نیز با تغییر به LSWS کاهش می یابد، سی پنل نیز توسط LSWS پشتیبانی می شود.

مزایای وب سرور LiteSpeed

کاربران با استفاده از این سرور مزایای زیادی خواهند داشت. به طور خلاصه، در اینجا چند مزیت را بررسی خواهیم کرد.

 • آسان برای تسلط

سرور بر اساس فرمت استاندارد آپاچی است؛ همچنین کنترل پنل آن برای استفاده بسیار ساده است. رابط کاربری از نظر طراحی ساده تر است و عملکردهای پانل سریعتر از استفاده از آپاچی به خاطر سپرده می شوند.

 • کیفیت ایمنی تضمین شده بیشتر

لایتاسپید به یک حالت امنیتی LiteSpeed ​​خاص مجهز است. اعمال تغییرات برای جلوگیری از DDOS یا کاهش سرعت اتصال کار دشواری نیست. این امر برای راحتی کاربر ضروری است، استفاده از LiteSpeed ​​به عنوان یک وب سرور می تواند جایگزین مناسبی برای کسانی باشد که قادر به ایجاد یک وب سایت در آپاچی نیستند.

سخن پایانی

وب سرور لایت اسپید را می توان به دو دسته میزبان وب طبقه بندی کرد و هر بسته شامل محدودیت دامنه همچنین محدودیت رم است. در صورت تمایل این وب سرور را خریداری کنید در این زمینه می توانید از مجموعه های کمک بگیرید. مجموعه Activated یکی از مجموعه های فعال در این زمینه است. این مجموعه خدمات ارزنده‌ ای در زمینه سئو و تولید محتوا و طراحی سایت و ارائه افزونه های مختلف انجام می دهد. شما قادر خواهید بود از آن ها نهایت بهره را ببرید. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

4.8/5 - (6 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
 • معین 2 سال پیش

  واقعا جامع بود ، لذت برم

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید