معرفی بهترین ابزارهای آنالیز و تست سرعت ‌سایت

 معرفی بهترین ابزارهای تست سرعت

نویسنده تیم تحریریه
زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه

‌ اهمیت تست سرعت در جذب مخاطب اگر به‌عنوان مدیر یک وب‌سایت که در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند، مخاطبان خود را بشناسید، در جذب آن‌ها موفق‌تر خواهید بود. یکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین شاخصه‌های کیفیت سایت‌ها، سرعت لودشدن آن‌ها است و تاثیر مستقیمی بر جذب مخاطب دارد. به‌طور کلی اگر لودشدن سایت فروشگاهی شما بیش از ۵ ثانیه طول بکشد، مخاطب را از دست رفته فرض کنید زیرا او دیگر به سایت شما بازنخواهد گشت. در جهان پرسرعت امروز مخاطبان مختلف بسیار عجول‌تر شده‌اند و ترجیح می‌دهند از سایت‌هایی خدمات موردنظر خود را دریافت کنند که در کمترین زمان ممکن، بیشترین …

 اهمیت تست سرعت در جذب مخاطب

اگر به‌عنوان مدیر یک وب‌سایت که در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند، مخاطبان خود را بشناسید، در جذب آن‌ها موفق‌تر خواهید بود. یکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین شاخصه‌های کیفیت سایت‌ها، سرعت لودشدن آن‌ها است و تاثیر مستقیمی بر جذب مخاطب دارد.

به‌طور کلی اگر لودشدن سایت فروشگاهی شما بیش از ۵ ثانیه طول بکشد، مخاطب را از دست رفته فرض کنید زیرا او دیگر به سایت شما بازنخواهد گشت. در جهان پرسرعت امروز مخاطبان مختلف بسیار عجول‌تر شده‌اند و ترجیح می‌دهند از سایت‌هایی خدمات موردنظر خود را دریافت کنند که در کمترین زمان ممکن، بیشترین اطلاعات موجود را به آن‌ها منتقل کند. 

به‌خاطر همین موضوع تست سرعت ‌سایت یکی از مهم‌ترین کارهای شماست که باید به‌صورت پیوسته آن را انجام دهید. تست سرعت ‌سایت باعث می‌شود ایرادات سایت خود را برطرف کرده و کیفیت مورد انتظار مخاطب را به او هدیه دهید. در ادامه به بررسی بهترین ابزارهای تست سرعت ‌سایت خواهیم پرداخت تا بتوانید بهترین ابزار را انتخاب کنید و کیفیت وب‌سایت خود را ارتقا دهید. 

معرفی ابزارهای برتر تست سرعت سایت

ابزار تست سرعت Pingdom tools

ابزار Pingdom tools که یکی از مهمترین ابزارهای بررسی سرعت لود وب‌سایت به‌حساب می‌آید، می‌تواند در رسیدن به استاندارد سرعت لودشدن سایت به شما کمک کند. Pingdom tools علاوه بر تست سرعت سایت می‌تواند وضعیت حال حاضر سایت شما را با وضعیت گذشته‌ی آن مقایسه کند و در قالب یک گزارش به شما ارائه دهد. 

Pingdom tools در فرآیند امتیازدهی خود به سایت‌های مختلف از دو شاخصه‌ی Yslow و Pagespeed استفاده می‌کند و می‌توان سرعت سایت شما را از نقاط جغرافیایی گوناگون بسنجد و گزارش کند. این عملکرد Pingdom tools سبب می‌شود بدانید سرعت لودشدن سایت شما برای کاربران کدام مناطق بیشتر است و در چه مناطقی سایت شما دیرتر بالا می‌آید. 

ابزار تست سرعت Web Page Analyzer

دومین ابزاری که در این بخش می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، ابزار تست سرعت Web Page Analyzer است. این ابزار هوشمند تست سرعت با فراهم‌کردن امکان مشاهده‌ی تست حجم صفحه‌ی سایت شما می‌تواند زمان‌بندی مشخصی را برای انجام تست سرعت انجام دهد. 

ابزار تست سرعت Web Page Analyzer با توجه به آنالیز صفحات مختلف سایت شما، پیشنهادهای مختلفی را برای بالابردن سرعت لود به شما ارائه خواهد کرد و علاوه بر این می‌تواند میزان سرعت تمام اجزای صفحات سایت شما را به‌صورت جداگانه بررسی کرده و سرعت آن‌ها را هنگام لودشدن به شما اعلام کند. 

ابزار Web site plus

سایت Web site plus یکی از کامل‌ترین سایت‌هایی است که در زمینه‌ی تست سرعت سایت فعالیت می‌کنند. این سایت خدمات مختلفی ارائه می‌کند که بیش از هر ابزار دیگری می‌تواند برای شما اطلاعات مفید به ارمغان بیاورد.

مانیتورینگ سرور و همچنین مانیتورینگ وب‌سایت دو نمونه از فعالیت‌های متفاوت سایت Web site plus که در کمتر ابزار تست سرعتی پیدا می‌شوند. علاوه بر این سایت Web site plus می‌تواند اطلاعات طبقه‌بندی شده‌اش را درباره‌ی بخش‌های مختلف وب‌سایت شما، از طریق ایمیل برایتان ارسال کند. 

این سایت و ابزارهای پیشرفته‌ی آنالیز سرعتش می‌توانند سرعت کلی وب‌سایت و سرعت صفحات مختلف وب‌سایت را به‌صورت جداگانه بررسی کرده و به شما گزارش دهند. اگر همیشه با سرعت لودشدن وب‌سایت خود درگیر باشید، حتما می‌دانید که کدهای HTML می‌توانند نقش مهمی را در تعیین سرعت سایت ایفا کنند. سایت Web site plus ابزار بررسی این کدها را هم در خود دارد و برای بررسی آن‌ها کار شما را راحت‌تر کرده است. 

تست MX lookup سرور و همچنین بررسی تنظیمات NS records lookupreverse DNS ازجمله دیگر خدماتی است که می‌توانید از سایت Web site plus دریافت کنید. 

این سایت همچنین می‌تواند امکان استفاده از شاخص Server TestEmail Validation test را برای شما فراهم کند تا مجموعه‌ای از خدمات مورد نیازتان را یک‌جت دریافت کنید. جالب است بدانید سرورهای این سایت که برای بررسی سرعت لود سایت استفاده می‌شود در سه کشور آمریکا، آلمان و استرالیا قرار دارند.

 معرفی بهترین ابزارهای تست سرعت

ابزار تست سرعت GTmetrix

جی‌تی متریکس را شاید بتوان در کنار Web site plus از جامع‌ترین سایت‌ها برای تست سرعت سایت دسته‌بندی کرد. آمار و اطلاعاتی که GTmetrix از مشکلات سایت به شما ارائه می‌کند، می‌تواند در کم‌ترین زمان ممکن شما را از نقص در سرعت لود سایت‌تان مطلع کند. 

GTmetrix می‌تواند میزان هماهنگی صفحات وب‌سایت را با نمایشگر تلفن‌های همراه بسنجد و سرعت لودشدن سایت شما را از لوکیشن‌های جغرافیایی متفاوتی بررسی کند. GTmetrix به‌عنوان یکی از بهترین مراکز پردازش تست سرعت سایت می‌تواند داده‌هایی را که از سایت شما به‌دست می‌آورد، به‌صورت نمودارهای گرافیکی یا فایل پی‌دی‌اف ارائه کند. 

یکی از جالب‌ترین امکانات GTmetrix تست سرعت سایت بر اساس سرعت‌های رایج اینترنتی کاربران است. GTmetrix با استفاده از این ویژگی زمان لازم برای لودشدن سایت را برای کاربری که با اینترنت ۵۱۲ به سایت شما آمده بررسی می‌کند و همین فرآیند را برای کاربرانی که با اینترنت ۲۵۶، ۱۲۸ یا سایر سرعت‌ها وارد سایت شده‌اند نیز تکرار می‌کند. این ویژگی GTmetrix باعث می‌شود داده‌های شما از تست سرعت سایت طبقه‌بندی‌شده باشند و بتوانید برای هر گروه از کاربران امکانات ویژه‌ای درنظر بگیرید. 

GTmetrix همچنین آمارها و گزارش‌هایی را که به‌صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه جمع‌آوری می‌کند، دسته‌بندی کرده و در حافظه‌ی خود ذخیره می‌کند تا هروقت به آن‌ها نیاز پیدا کردید، بتوانید به آن‌ها مراجعه کنید. این ویژگی شما را از انجام چندباره‌ی تست‌های تکراری معاف خواهد کرد و باعث می‌شود برای یک مشکل دو بار به‌دنبال چاره نگردید.

این سایت همچنین می‌تواند تست سرعت سایت شما را با استفاده از دو ابزار Yahoo Yslow و همچنین Google page speed بررسی کرده و نتیجه را به شما گزارش دهد. 

ابزار تست سرعت WEB pagetaste

اگر به‌دنبال یک وب‌سایتِ تست سرعت سایت می‌گردید، WEB pagetaste هم می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. هرچند امکانات WEB pagetaste در مقایسه با امکانات جی‌تی ‌متریکس قابل مقایسه نیست اما این سایت هم ویژگی‌ها منحصر به‌فردی دارد که نگاهی به آن‌ها خالی از لطف نیست. 

این سایت می‌تواند گزارش‌های خود را با استفاده از پنل‌ها، نمودارها و اینفوگرافیک‌ها دسته‌بندی و منتشر کند. همچنین نمایش عنصر اصلی سایت با استفاده از رنگ‌های مختلف نیز یکی دیگر از امکانات این سایت است.

WEB pagetaste می‌تواند دو آدرس از دو صفحه‌ی مختلف سایت شما را با هم مقایسه کند و اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ی آن را به شما ارائه دهد. WEB pagetaste همچنین در فرآیند بررسی سرعت سایت بر اساس شاخصه‌های مختلف به سایت شما از صد نمره خواهد داد تا ارزیابی و تست سرعت سایت ساده‌تر شود. 

 معرفی بهترین ابزارهای تست سرعت

آیا همیشه مشکل از سایت است؟

بسیاری از کاربران و همچنین مدیران سایت گمان می‌کنند هنگام تست سرعت سایت اگر لودشدن سایت طول بکشد، مشکل قطعا از سایت و سرور آن است. اما حقیقت این است که اینطور نیست. 

در بررسی تست سرعت سایت باید پراکندگی کاربران‌تان را هم درنظر بگیرید و توجه کنید که این کاربران با چه کیفیتی از اینترنت به سایت شما آمده‌اند. ممکن است صفحات سایت برای کاربری که با اینترنت پرسرعت به سایت شما آمده است بسیار سریع‌تر از کاربری که با اینترنت کم‌کیفیت وب‌گردی می‌کند، لود شوند. بنابراین در تست سرعت نباید این نکته را فراموش کنید که کاربران شما به اینترنت‌های یکسانی دسترسی ندارند بنابراین بهتر است تست سرعت سایت را برای سرعت‌های مختلف اینترنت به‌طور جداگانه انجام دهید. 

متخصصان سئو و مدیریت سایت معتقدند برای دست‌یافتن به یک آمار تحلیلی قابل توجه بهتر است تست سرعت سایت را به سه روش مختلف انجام دهید؛ تست سرعت سایت با کامپیوتر و اینترنت شخصی، تست سرعت با یک سرور قدرتمند و در نهایت برآیند تجربه‌ی کاربران سایت از سرعت سایت باعث می‌شود آمار واقع‌بینانه‌تری از میزان سرعت سایت خود به‌دست آورید. 

به سرعت صفحات به‌طور جداگانه توجه کنید

یک نکته را نباید فراموش کنید؛ اگر در مراحل انجام تست سرعت سایت پی برده‌اید که سایت شما کند است، باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که صفحات فرعی ممکن است سرعت سایت را بسیار پایین‌تر از سرعت میانگین شما نشان دهند. 

موضوع بالا به این معنی است که اکثر کاربران وقتی به سایت شما می‌آیند فقط صفحه‌ی نخست سایت را نمی‌بینند و بازکردن صفحات فرعی یا صفحه‌ی هدف نیز به‌دنبال آن انجام می‌شود. بنابراین ممکن است مسیری که کاربر از زمان بازکردن سایت تا رسیدن به مطلب هدفش طی می‌کند، به‌طور قابل توجهی کند، اعصاب خوردکن و نامناسب باشد.

جمع‌بندی

همانطور که می‌دانید تست سرعت سایت یک آزمایش ضروری برای موفقیت سایت شماست. اگر سایت خود را در دوره‌های روزانه، هفتگی و ماهانه تست نکنید ممکن است بخش زیادی از کاربران خود را از دست بدهید. 

تست سرعت سایت به این دلیل اهمیت دارد که امکان رسیدن کاربر به صفحه‌ی هدفش را تا حد امکان پایین می‌آورد و همین موضوع سبب رضایت کاربر از خدمات سایت شما خواهد شد. طبق بررسی‌ها اگر لودشدن صفحه‌ی نخست یک سایت بیش از ۵ ثانیه طول بکشد، به‌احتمال زیاد کاربر از سایت خارج شده و به‌سراغ سایتی با سرعت بهتر خواهد رفت. 

اهمیت کیفیت اینترنت کاربران

در بررسی سرعت لودشدن سایت باید تفاوت کاربران‌تان را درنظر بگیرید. کاربران شما از منطقه‌های جغرافیایی متعدد و با اینترنت‌هایی با کیفیت مختلف به سایت شما آمده‌اند. این موضوع سبب می‌شود توجه شما به شرایط کاربران جلب شود و بدانید نمی‌توان همه‌ی کاربران را با یک منطق مدیریت کرد. 

کاربری که با اینترنت کم‌کیفیت به سایت شما آمده، ممکن است نتواند حتی پس از ده ثانیه هم وب‌سایت شما را باز کند. بنابراین لازم است که برای بهبود تجربه‌ی او اقداماتی انجام دهید که سایت بتواند با حجم کمتری برای کاربران کم‌سرعت هم باز شود. 

توجه به رفتار کاربران

توجه به رفتار کاربران و تجربه‌ی آن‌ها از سایت شما سبب می‌شود هیچ کاربری را از دست ندهید؛ چه کاربری که در مرکز یک شهر بزرگ نشسته و با اینترنت باکیفیت به سایت شما آمده و چه کاربری که در مناطق حاشیه‌ای به اینترنت مناسبی دسترسی ندارد. با هماهنگ‌کردن سایت برای سرعت‌های مختلف تمام مخاطبان شما حفظ خواهند شد و دیگر هیچ کاربری را به‌خاطر سرعت لودشدن سایت از دست نخواهید داد.

تیم فعال شده در طراحی سایت‌های خود این مورد رو مدنظر قرار میدهد.

4.8/5 - (6 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
 • تیم تحریریه 1 سال پیش
  مدیر سایت

  با سلام احترام موفق باشید

 • حسین 2 سال پیش

  ممنونم

 • تیم تحریریه 2 سال پیش
  مدیر سایت

  با سلام احترام ممنونم از لطف شم

 • سمیه 2 سال پیش

  ایول بابت مقاله خوبتون

 • تیم تحریریه 2 سال پیش
  مدیر سایت

  با سلام احترام پیشنهاد میکنم از طریق متن زیر اقدام کنید تا مشکلات سایت شما حل بشه لطفا رو متن افزایش سرعت لود کلیک کنید افزایش سرعت لود سایت

 • تیم تحریریه 2 سال پیش
  مدیر سایت

  خیلی عالی موفق باشید

 • تیم تحریریه 2 سال پیش
  مدیر سایت

  ممنونم از شما موفق باشید

 • نرگس 2 سال پیش

  ممنونم از محتوا خوبه تون

 • داود 2 سال پیش

  خیلی خوب بود من کلی از این مقاله استفاده کردم

 • سمیه 2 سال پیش

  من از ابزار تست سرعت GTmetrix استفاده کردم فهمیدم چقدر سایتم مشکل داره به نظرتون باید مشکل رو حل کنم

 • شیما 2 سال پیش

  بهترین مقاله در حوضه سئو بود ممنونم ازتون

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید