پارک دامنه چیست؟

دسته‌بندی‌ها مقالات آموزشی
نویسنده زهرا امیدی
زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه

اگر قصد دارید که سایت شما با آدرس های مختلفی در محیط اینترنت در دسترس باشد، طوری که همه این آدرس ها به یک سایت مربوط باشد. شما باید از قابلیتی به نام پارک دامنه استفاده کنید. در این حالت این امکان وجود دارد که با استفاده از این قابلیت، شما یک سایت با دو آدرس متفاوت داشته باشید؛ بنابراین به کاری که شما انجام دادید تا یک دامنه Domain را به یک دامنه دیگر متصل کنید و محتوا دامنه دوم را به دامنه اول هم اختصاص دهید، پارک دامین گفته می شود. اگر می خواهید اطلاعاتی درباره اینکه پارک …

اگر قصد دارید که سایت شما با آدرس های مختلفی در محیط اینترنت در دسترس باشد، طوری که همه این آدرس ها به یک سایت مربوط باشد. شما باید از قابلیتی به نام پارک دامنه استفاده کنید. در این حالت این امکان وجود دارد که با استفاده از این قابلیت، شما یک سایت با دو آدرس متفاوت داشته باشید؛ بنابراین به کاری که شما انجام دادید تا یک دامنه Domain را به یک دامنه دیگر متصل کنید و محتوا دامنه دوم را به دامنه اول هم اختصاص دهید، پارک دامین گفته می شود. اگر می خواهید اطلاعاتی درباره اینکه پارک دامنه چیست، کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

منظور از پارک دامین چیست؟

پارک دامین به سرویسی گفته می شود که با استفاده از آن یک سایت، با دو یا چند دامنه مجزا باز می شود. اما باید به این نکته توجه کنید که اضافه کردن پارک دامنه دارای شرایطی است. این شرایط شامل مواردی است به این صورت که دامنه مورد نظر پارک باید فعال باشد و DNS های آن به درستی و با هاست اولیه تنظیم شده باشند. در واقع با استفاده از این سرویس می توانید به یک محتوای سایت، چندین دامنه اختصاص دهید. به عنوان مثال اگر دامنه اول شما مربوط به سایتی با موضوع سالن زیبایی و آرایشی و بهداشتی است، دامنه دوم نیز باید درباره همان محتوا باشد. پارک دامین یک روش بسیار مناسب است تا این امکان برای شما وجود داشته باشد که سایت خود را علاوه بر دامنه اصلی از طریق دامنه های دیگر نیز بتوانید معرفی کنید و با استفاده از این روشبا چند دامنه مجزا به یک سایت برسید.

پارک دامنه چه کاربردهایی دارد؟

پارک دامنه کاربردهای بسیاری دارد، برخی از کاربردهای آن عبارت است از:

کاهش هزینه های طراحی سایت

یکی از مهمترین کاربرد پارک دامنه کاهش هزینه های طراحی سایت است. امروزه تنها شرکت های خرید و فروش دامنه نیستند که میخواهند روی ده ها دامنه فقط یک محتوا را نمایش بدهند. بلکه شرکت های بسیاری تمایل دارند کاربران با جستجو نام دامنه های مختلفی که دارند، یک سایت را مشاهده کنند. در واقع پارک دامین به شما این امکان را می دهد بدون اینکه نیاز داشته باشید روی هر دامنه یک سایت را بارگذاری کنید، با یک بار طراحی سایت، سایت شما برای همه کاربران دیده شود؛ همچنین باید به این نکته توجه کنید که هنگامی که دامنه ها را روی یک دامنه پارک می کنید؛ ایمیل هایی که به ایمیل این دامنه های پارک شده ارسال می شود برای ایمیل دامنه اصلی نیز ارسال خواهد شد.

حفظ برند

گاهی اوقات برخی از شرکت ها یا کسب و کارها قصد دارند که دامنه خود را تغییر دهند، اما می خواهند که دامنه قبلی را نیز داشته باشند؛ زیرا بسیاری از کاربران ممکن است هنوز کسب و کار شما را با همان نام قبلی بشناسند و با همان نام، سایت شما را در گوگل جستجو کنند. در این شرایط با پارک کردن دامنه هم آن سایت را حفظ خواهید کرد و هم کاربرانی که هنوز شما را با نام قبلی می شناسند، را از دست نخواهید داد.

انتقال قدرت سئو

در گذشته یکی از روش های سئو کلاه سیاه این بود که به دنبال دامنه های با ارزشی که منقضی شده اند، برود و آن ها را ثبت کنند، تا سایت خود را روی آن ها پارک کنند؛ در نتیجه قدرت سئو آنها به سایت شما انتقال پیدا می کرد. اما امروزه استفاده از این روش زیاد کاربردی ندارد. با توجه به کاربردهای پارک دامین و تاثیرات بسیاری که در سئو سایت می تواند، داشته باشد. پیشنهاد می کنیم به سایت سامانه فعال شده مراجعه کنید که دارای تیمی متخصص در زمینه سئو سایت است. برخی از خدمات این سایت شامل بهبود سئو سایت همراه با استراتژی، ایجاد محتوا چند رسانه ای برای بهبود سئو سایت وارائه مشاوره برای بهبود زیرساخت وب سایت است.

پارک دامنه چیست؟

پارک دامین چه تاثیری در سئو دارد؟

شاید برای شما نیز سوال باشد که پارک دامین چه تاثیری در سئو دارد. در گذشته پارک دامنه باعث انتقال قدرت سئو سایت می شد، اما در حال حاضر به این صورت نیست. امروزه اگر شما چند دامنه را روی یک دامنه پارک کنید، حتی با مشکلات سئو روبرو خواهید شد. به این معنی که اگر شما چند دامنه را روی یک دامنه پارک کرده باشید و سئو شدن دامنه ها نیز برای شما بسیار اهمیت داشته باشد. باید به این نکته توجه کنید که گوگل چند سایتی را که دارای محتواهای تکراری است را مشاهده می کند؛ بنابراین دامنه های شما دارای مشکل duplicate content است.

اگر قصد دارید که کاربران با ورود به دامنه های قبلی وارد سایت جدید شما شوند یا اینکه می خواهید نام برند قبلی شما هنوز وجود داشته باشد، شما می توانید به جای پارک دامین آن ها را را روی دامنه اصلی ریدایرکت کنید. با استفاده از این روش کاربر به سایت جدید وارد می شود و گوگل نیز دامنه ها را با محتوای تکراری مشاهده نمیکند؛ همچنین اگر میخواهید اعتبار دامنه های قبلی را به دامنه جدید انتقال دهید، استفاده از پارک دامین روش خوبی نیست. شما می توانید با استفاده از ریدایرکت به طور کامل اعتبار دامنه را منتقل کنید.

چه نکاتی را باید در پارک دامنه رعایت کنیم؟

  • پوشش دادن همه پسوندهای دامنه مانند  net،com، ir و …
  • بهتر است تمام پسوندهای اصلی نزدیک نام دامنه و نامهای مشابه آن را در تمام پسوندهای آزاد، برای بالا بردن شانس دیده شدن و تبلیغات موثر ایجاد کنیم. استفاده از این روش باعث می شود از دامنه ها سو استفاده نشود و باعث ایجاد تبلیغات منفی نیز نشود.
  • باید اطمینان پیدا کنید که اگر کاربرانی اسم سایت شما را اشتباه تایپ کردند، همچنان می توانند به آدرس سایت شما دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال اطمینان داشته باشید که اگر کاربری به جای وارد کردن سایت Telegram.com ، عبارت Talegram.com  را وارد کرد به سایت مورد نظر وارد می شود.

پارک دامنه در سی پنل به چه صورت است؟

برای ایجاد پارک دامنه در سی پنل شما باید وارد صفحه سی پنل شوید. برای وارد شدن به سی پنل باید در مرورگر عبارت yoursite.com/cpanel را تایپ کنید. با وارد شدن به صفحه موردنظر باید به بخش Aliases در Domains مراجعه کنید. منظور از بخش Aliases یا نام مستعار، همان پارک دامنه است. در این مرحله وارد بخش پارک دامین در سی پنل می شوید. شما باید از بخش Create a New Alias  یک نام مستعار جدید ایجاد کنید. فقط کافی است دامنه را وارد کنید و روی Add کلیک کنید. بعد از گذراندن همه این مراحل، حالا دامنه شما روی دامنه اصلی هاست پارک شده است. شما می توانید بعد از حدود 15 دقیقه پارک شدن دامنه خود را چک کنید.

تفاوت پارک دامنه با ادان دامین

شاید شما نیز بارها هنگام خرید هاست متوجه نام ادان دامین شده باشید. ادان دامین قابلیتی است که با آن می‌توانید روی یک هاست، دو یا چند سایت داشته باشید. به این معنی که می توانید دو سایت با نام های مختلف و محتوای کاملا متفاوت را روی یک هاست، بارگذاری کنید.

تفاوت پارک دامنه با ساب دامنه

ساب دامنه ، یک شاخه اضافی در وب‌سایت شما می باشد که در یک پوشه مجزا قرار می گیرد و نام آن هم با یک نقطه در کنار نام دامنه قرار دارد. به عنوان مثال وبلاگ دیجی کالا در گذشته آدرسش به این صورت بود، mag.digikala.com به این معنی که صفحه مگ دیجی کالا، در یک ساب دامنه قرار گرفته است.

تفاوت پارک دامنه و ریدایرکت دامنه

تفاوت بین پارک دامین و ریدایرکت کردن دامنه به این صورت است که موقع پارک کردن دامنه، با وارد کردن دامنه در مرورگر به دامین قبلی تغییر مسیر داده نمی‌شوید و سایت با همان دامنه پارک شده برای مخاطبان نشان داده می شود. اما ریدایرکت کردن به این صورت نیست. با ریدایرکت کردندامنهشما بصورت کامل به دامنه اصلی انتقال داده خواهد شد. بنابراین در حالت کل در ریدایرکت، کاربر به آدرس جدید انتقال داده می شود. اما در پارک دامنه، آدرس ها تغییری پیدا نمی کند و یک محتوا و سایت یکسان در دو یا چند آدرس نمایش داده میشود.

سخن پایانی

اگر شما قصد راه اندازی یک کسب و کار آنلاین را دارید و می خواهید برای آن دو دامنه خریداری کنید و تمایل ندارید که روی هر کدام از این دامنه ها، یک سایت جداگانه طراحی کنید. می توانید یکی از دامنه ها را روی دیگری پارک کنید. پارک دامنه، دامنه ای است که از نام های مستعار بدون تغییر URL برای دسترسی کاربران به حساب کاربری شما استفاده می کند. دارا بودن پارک دامنه از لحاظ افزایش مخاطبان و بهبود کسب و کار شما، می تواند به سایت شما کمک بسیاری کند.در نتیجه در هنگام انتخاب پارک دامین باید سعی کنیم هم از لحاظ پسوندهای دامنه و هم از نظر املا کلماتی که مشابه با نام دامنه اصلی است، پوشش خوبی داشته باشیم؛ در نتیجه این کار باعث افزایش رتبه سایت اصلی شما نیز می شود. ما در سامانه فعال شده کنار شما هستیم تا بهترین خدمات را ارائه کنیم. اگر در خصوص پارک دامنه سوالی داشتید، می توانید با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

4.8/5 - (6 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
  • علی 2 سال پیش

    واقعا کامل و عالی بود خیلی ممنونم ازتون

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید