معایب سوشال بوکمارک

معایب سوشال بوکمارک

دسته‌بندی‌ها بهینه سازی سایت
نویسنده سعید حسینی
زمان مورد نیاز برای مطالعه 7 دقیقه

بسیاری از وب سایت‌ها هستند که امکان ذخیره و اشتراک گذاری صفحات وب سایت را به ما می‌دهند. به این وب سایت‌ها سوشال بوکمارک گفته می‌شود. در حقیقت به فرایند نشانه گذاری بر روی وب سایت‌ها سوشال بوکمارک می‌گویند. سوشال بوکمارک یکی از روش‌های سئو خارجی است که با استفاده از آن می‌توانیم لینک وب سایت و صفحات خود را نشانه گذاری کنیم. سوشال بوکمارک از سال 1996 آغاز و در سال 2003 مشهور شد. با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی معایب سوشال بوکمارک بپردازیم. پیدایش سوشال بوکمارک شاید بار‌ها برایتان پیش آمده باشد که در …

بسیاری از وب سایت‌ها هستند که امکان ذخیره و اشتراک گذاری صفحات وب سایت را به ما می‌دهند. به این وب سایت‌ها سوشال بوکمارک گفته می‌شود. در حقیقت به فرایند نشانه گذاری بر روی وب سایت‌ها سوشال بوکمارک می‌گویند. سوشال بوکمارک یکی از روش‌های سئو خارجی است که با استفاده از آن می‌توانیم لینک وب سایت و صفحات خود را نشانه گذاری کنیم. سوشال بوکمارک از سال 1996 آغاز و در سال 2003 مشهور شد. با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی معایب سوشال بوکمارک بپردازیم.

پیدایش سوشال بوکمارک

شاید بار‌ها برایتان پیش آمده باشد که در صفحاتی مشغول وب گردی هستید و از صفحاتی خوشتان می‌آید و قصد ذخیره کردن آن‌ها را دارید. در این صورت می‌توانید با استفاده از نشانه گذاری یا بوکمارک مجدد به آن‌ها مراجعه کنید. البته ممکن است مرورگر ما خراب شود یا حتی سیستم فرمت شود. در این صورت دیگر نمی‌توانیم به آن صفحات دسترسی داشته باشیم. با ظهور سوشال بوکمارک این مشکل حل شد. امروزه امکان دسترسی به سوشال بوکمارک‌ها از هر مکان و سیستمی وجود دارد.

معایب سوشال بوکمارک

معایب سوشال بوکمارک چیست؟

سوشال بوکمارک‌ها علاوه بر مزایای بسیار زیادی که دارند، با معایبی نیز همراه می‌باشند. از معایب آن‌ها میتوان به دیر پیدا کردن وب سایت‌ها اشاره کرد. البته این اتفاق هنگامی رخ می‌دهد که شما نام وب سایت را نمی‌دانید و در پی یافتن آن هستید. همچنین شما باید بوکمارک خود را به صورت مرتب بررسی و مرتب کنید. با این کار می‌توانید به سایت خود ترافیک دائم داشته باشید.
در برخی از وب سایت‌ها قابلیت سوشال بوکمارک رایگان نیست و برای انجام این کار باید اشتراک ماهانه خریداری کنید. خرید اشتراک تنها برای قابلیت سوشال بوکمارک، عیب بزرگی محسوب می‌شود. در بسیاری از موارد سوشال بوکمارک موجب گمراه شدن شما و هدایت شما به وب سایت‌های نامربوط می‌شود.

از دیگر معایب سوشال بوکمارک میتوان به ساختار برچسب نادرست، برچسب غلط‌های املایی و … اشاره کرد. همچنین در برخی از وب سایت‌ها امکان سوشال بوکمارک به هیچ عنوان وجود نداشته و آن‌ها برچسب گذاری نمی‌شوند.

ساختار برچسب در سوشال بوکمارک

برای این امکان هیچگونه استانداردی در جهان وجود ندارد که براساس آن برچسب گذاری لینک‌ها به وسیله سایت‌های نشانه گذاری تعیین شود.

تبانی در سوشال بوکمارک

همانطور که می‌دانید تبانی و کلاهبرداری در هر حوزه‌ای وجود دارد. یک کلاهبردار می‌تواند یک سیستم را خراب کند و آن را با چالش‌های بسیار زیادی مواجه کند. به عنوان مثال در سوشال بوکمارک، اگر کاربرانی در گروه‌های بزرگ عضو شوند و طی فعالیت‌های گروهی آرا را کنترل کنند، به دیگر افراد آسیب می‌رسانند.

بهینه سازی نادرست موتور‌های جستجو در سوشال بوکمارک

همانطور که می‌دانید از سوشال بوکمارک جهت بهینه سازی موتور‌های جستجو نیز استفاده می‌کنند. البته برخی افراد از این امکان سواستفاده کرده و بدون ایجاد محتوا غنی و منحصر به فرد، تنها از این قابلیت استفاده می‌کنند و توقع دارند که رتبه بندی به آن‌ها کمک کند.

سوشال بوکمارک و کاربرد آن در کسب وکار‌ها

از سوشال بوکمارک‌ها به وفور در کسب و کار‌های مختلف استفاده می‌شود. سوشال بوکمارک در موارد زیر به کسب و کار‌ها کمک بسیار زیادی می‌کنند:

 • ساخت لینکی مرتبط به سایت
 • افزایش بازدیدکنندگان سایت
 • جذب مشتریان بیش‌تر از طریق بازدیدکنندگان
 • کمک به افراد و کسب وکار‌های مختلف
 • کمک به کسب و کار‌ها برای پیدا کردن کسب و کاری مشابه خود و ایجاد همکاری میان آن‌ها
 • افزایش ترافیک سایت

ارتباط سوشال بوکمارک و سئوکاران

برخی وب سایت‌ها در سایت‌های بوکمارک نشانه گذاری می‌شوند. به همین دلیل میتوان از آن وب سایت‌ها به عنوان بک لینک اصلی استفاده کرد. همانطور که می‌دانید بک لینک‌ها در افزایش ترافیک سایت و رتبه بندی از نظر گوگل اهمیت بسیار زیادی دارد. به خاطر همین موضوع است که بسیاری از سئوکاران ترجیح می‌دهند، برای بهینه سازی سایت خود از سوشال بوکمارک استفاده کنند. شما می‌توانید در موتور‌های جستجو فهرست سایت‌های بوکمارک را مشاهده نمایید.
در صورتیکه وب سایت شما در سایت‌های بوکمارک قرار بگیرد، کابران سایت می‌توانند شما را در سایت‌های دیگر بوکمارک نیز تگ کنند. توجه داشته باشید که افرادی که از وب سایت‌های بوکمارک برای بوکمارک کردن استفاده می‌کنند، معمولا بیش از یک سایت را برای انجام این کار انتخاب می‌کنند. شما با این کار، بوکمارک کردن را بر عهده آن‌ها قرار داده‌اید.
بسیاری از افرادی که در سایت‌های بوک مارک شما را پیدا کنند، درمی‌یابند که شما در فهرست منتخب‌ها قرار دارید. در این صورت آن‌ها نسبت به وب سایت شما و محتوا آن کنجکاو شده و به سایت شما سر می‌زنند. با این کار ترافیک وب سایت شما بالا رفته و از این طریق مشتریان بسیار زیادی را پیدا خواهید کرد.

معایب سوشال بوکمارک

وب سایت‌های سوشال بوکمارک

وب سایت‌های بسیار زیادی وجود دارند که در حوزه سوشال بوکمارک فعالیت می‌کنند. از این سایت‌ها برای فهرست کردن لینک‌ها و اشتراک گذاری آن‌ها استفاده می‌شود. برخی از وب سایت‌های سوشال بوکمارک رایگان هستند و برخی دیگر از آن‌ها با دریافت مبلغی، امکان جستجو را برای شما فراهم می‌کنند. از مهم‌ترین وب سایت‌های سوشال بوکمارک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Technorati.com: این وب سایت، یک سایت سوشال بوکمارک برای کسب و کار است.
 • Del.icio.us: این سایت نیز یکی از بهترین وب سایت‌های سوشال بوکمارک است که امکان ویرایش، اضافه کرن و اشتراک گذاری را در اختیار مخاطب می‌گذارد. شما با استفاده از این سایت می‌توانید لینک وب سایت‌ها، پست و مقالات را اشتراک گذاری کنید.
 • Yahoo: این وب سایت معروف نیز ارائه دهنده سوشال بوکمارک است که بر روی هاست یاهو قرار می‌گیرد.

گوگل بوک مارکتینگ: از دیگر وب سایت‌های بوک مارک میتوان به گوگل بوک مارکتینگ اشاره کرد. در این وب سایت، بوکمارک اجتماعی بر روی هاست گوگل قرار دارد. از مزیت‌های این وب سایت بوکمارک میتوان به قابل استفاده بودن هم برای افراد عادی و هم برای کسب و کار‌ها اشاره کرد.

نحوه پیدا کردن وب سایت‌های سوشال بوکمارک

برای پیدا کردن وب سایت بوکمارک مناسب باید از در دسترس بودن آن اطمینان حاصل کنید. برای این کار مس‌توانید از ابزار multiple url opener استفاده کنید. شما باید از اندیس شدن آن‌ها در گوگل اطلاع داشته باشید. برای انجام این کار می‌توانید آن‌ها را در گوگل سرچ کنید. در صورتیکه URL یافت شد، می‌توانید از سایت‌های گفته شده کمک بگیرید. همچنین در صورتکه URL پیدا نشد یا با سابدامین دیده شد، از اجرا آن پرهیز کنید.
برای استفاده از وب سایت‌های سوشال مارکبوک می‌توانید با سایت reddit مراجعه کنید. ردیت یک سایت سوشال بوکمارک است که درسال 2005 تاسیس شد. با استفاده از این سایت می‌توانید اقدام به اشتراک گذاری لینک وب سایت، محتوا، تصویر و ویدئو کنید. با اشتراک گذاری محتوا، کاربران دیگر نیز می‌توانند به موارد اشتراک گذاری شده امتیاز دهند. اگر در ردیت اکانت دارید، می‌توانید آن را لوگ این کنید. در صورتی که در این وب سایت اکانت ندارید، بر روی sign up کلیک کرده و یک اکانت برای خود بسازید.

در مرحله بعد باید Username و Password را پر کرده و سپس لوگ این کنید. پس از لوگ این کردن باید بر روی آیکون Submit a new link کلیک کنید. در این پنجره باید اطلاعاتی مانند URL، عنوان و دسته را وارد کنید. سپس مجدد بر روی گزینه Submit کلیک کنید. پس از طی این مراحل می‌توانید bookmark را در پروفایل خود مشاهده نمایید. با انجام گام به گام مراحل گفته شده می‌توانید به ایجاد بوکمارک بپردازید.

StumbleUpon بهترین وب سایت سوشال بوکمارکتینگ

این سایت در سال 2001 راه اندازی شد و یکی از بهترین سایت‌ها در حوزه سوشال بوکمارک می‌باشد. این سایت با قابلیت‌هایی که دارد، یکی از بهترین منابع برای افزایش ترافیک است. برای سوشال بوکمارک در این سایت، ابتدا باید ثبت نام کنید. پس از اتمام مراحل ثبت نام می‌توانید URL خود را در قسمت مخصوص وارد کنید.

برای ثبت نام در این سایت، ابتدا به سایت StumbleUpon وارد شوید. سپس باید لوگ این کرده یا با استفاده از اکانت‌های گوگل یا فیسبوک خود وارد شوید. پس از ورود به سایت، در قسمت بالا و سمت راست سایت، نام کاربری خود را مشاهده می‌کنید. با کلیک بر روی فلش در این قسمت، گزینه My Profile را انتخاب کنید. سپس از این آیکون گزینه Add a page را انتخاب کنید.

حال نوبت آن رسیده است که آدرس URL را در کادر مربوطه وارد کنید. پس از انجام این کار، دسته، تگ و کلمات کلیدی را اد کرده و سپس مراحل انجام شده را سیو کنید. در آخر با رفرش کردن صفحه می‌توانید صفحه سوشال بوکمارک شده خود را مشاهده نمایید. استفاده از این وب سایت بسیار راحت بوده و باتوجه به مراحل گفته شده می‌توانید به انجام بوکمارک سایت خود بپردازید.

سخن پایانی

سوشال بوکمارک نقش بسیار زیادی در بهبود ترافیک سایت و رونق کسب و کار‌های اینترنتی دارد. البته سوشال بوکمارک علاوه بر مزایای بسیار زیادی که دارد، معایبی نیز در آن به چشم می‌خورد. به عنوان مثال کلاهبرداری و سواستفاده‌ها در سوشال بوکمارک بسیار زیاد است. در این مقاله سعی کردیم به بیان نکاتی در مورد معایب سوشال بوکمارک بپردازیم. با دانستن معایب سوشال بوکمارک می‌توانید از آن‌ها جلوگیری کرده و به بهبود کسب و کار خود بپردازید. امیدواریم که این مقاله‌ی سامانه فعال شده اطلاعات مناسبی را در مورد معایب سوشال بوکمارک در اختیارتان گذاشته باشد.

4.8/5 - (9 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
 • امیرحسن 2 سال پیش

  واقها سوشال بوکمارک خیلی مقوله مهمیه ممنون از اطلاعات خوبتون

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید