معرفی دارک وب

دسته‌بندی‌ها مقالات آموزشی
نویسنده تیم تحریریه
زمان مورد نیاز برای مطالعه 10 دقیقه

معرفی دارک وب می تواند برای آن دسته از افرادی که فکر می کنند، نام یکی از قسمت های ترسناک اینترنت است بسیار مفید باشد. همانگونه که می دانید در حال حاضر اینترنت یکی از سیستم های فوق العاده گسترده در موضوعات مختلف است. دارک وب که به زبان فارسی وب تاریک شناخته می شود که تنها از طریق یک سری مرورگرهای بسیار خاص می توان از این قسمت استفاده کنید. در حالت کلی می توان اینگونه گفت که برای فعالیت قانونی و غیر قانونی، دارک وب می تواند مورد کاربرد و استفاده قرار گیرد. در اصل وب تاریک قسمتی …

معرفی دارک وب می تواند برای آن دسته از افرادی که فکر می کنند، نام یکی از قسمت های ترسناک اینترنت است بسیار مفید باشد. همانگونه که می دانید در حال حاضر اینترنت یکی از سیستم های فوق العاده گسترده در موضوعات مختلف است. دارک وب که به زبان فارسی وب تاریک شناخته می شود که تنها از طریق یک سری مرورگرهای بسیار خاص می توان از این قسمت استفاده کنید. در حالت کلی می توان اینگونه گفت که برای فعالیت قانونی و غیر قانونی، دارک وب می تواند مورد کاربرد و استفاده قرار گیرد.

در اصل وب تاریک قسمتی از دیپ‌ وب است. دیپ‌ وب نیز به وب سایتی گفته می شود که هیچ موتور جستجویی به ثبت آن کمک نکرده است. سایت های دیپ وب بدون نام کاربردی و رمز عبور نمی توان به آن ها دسترسی داشت. زمانی که با دارک وب بیشتر آشنا شوید، قطعاً لزوم استفاده از خدمات یک مجموعه باکیفیت و معتبر همچون سامانه فعال شده را درک خواهید کرد.

چه کسانی از دارک وب استفاده می کنند؟

مرورگر Tor برای دسترسی به دارک وب مناسب است. توجه داشته باشید که با وارد کردن لینک یک سایت دارک وب در مرورگرهایی که به صورت معمولی استفاده می کنید، با انواع ارور و خطا مواجه خواهید شد. معرفی دارک وب زمانی بسیار می تواند تحریک کننده باشد که بدانید برخی برای دور زدن محدودیت های جغرافیایی از این لایه اینترنت استفاده می کنند. به این دلیل که بسیاری از کاربران به دنبال دانلود غیر قانونی بسیاری از فیلم و سریال ها هستند و در اینجا تنها یک سایت دارک وب می تواند به کار آید.

البته در حال حاضر بسیاری عقیده دارند که این لایه به یکی از مأمن های اصلی مجرمان اینترنتی تبدیل شده است، اما حقیقتاً همیشه اینگونه نیست. به هر حال بسیاری از محصولات و خدمات غیر قانونی در دارک وب به فروش می رسد. اگر بخواهیم به این محصولات و خدمات اشاره ای داشته باشیم شامل:

 • فروش داده های مالی

از جمله خدماتی که در دارک وب موجود است، می تواند مشخصات آن دسته از کارت های بانکی باشد که سرقت شده اند. انواع کیف پول هایی که به ارز دیجیتال مرتبط است، حتی سوابق بیمه و موارد این چنینی همگی جزء محصولاتی هستند که در دارک وب متأسفانه به فروش می رسند.

 • اطلاعاتی هویتی 

بسیاری از افراد از هک آدرس های ایمیل به درآمد می رسند؛ چرا که آدرس ایمیل های هک شده در دارک وب به فروش می رسد. کارت های شناسایی، گواهینامه، شماره تلفن های شخصی، آدرس محل سکونت و اطلاعاتی که به فاش شدن هویت افراد اشاره می کند، همگی در این چنین سایت هایی به فروش می رسند. حتی ماجرا به همین جا ختم نمی شود به این دلیل که تاریخ تولد و کدملی های هک شده نیز در بین این محصولات جای دارند.

معرفی دارک وب

 • فروش نام کاربری و پسوورد انواع سایت و حساب های شخصی

معرفی دارک وب به شما کمک می کند که به خوبی بتوانید با آگاهی کامل از اطلاعات خود حفاظت کنید. اطلاعاتی که در حساب شبکه های مجازی ما وجود دارند، صددرصد اطلاعات مهمی هستند، حال این اطلاعات اگر فاش گردد می تواند جزء خدماتی باشد که در وب تاریک مورد استفاده و فروش قرار می گیرد. به جزء نام کاربردی و پسوورد حساب شبکه های مجازی، سرویس های اشتراکی و دیده شده است که آنتی ویروس ها نیز در این دسته بندی قرار گرفته اند.

 • سوءاستفاده از داده های پزشکی

متأسفانه داده های پزشکی نیز در بین محصولات دارک وب جای می گیرند. انواع نسخه های دارویی، اطلاعات خصوصی و بسیار حساس بیمارستانی، تصاویری که به چهره افراد مرتبط است و یا حتی اثر انگشت آنها، همگی در این لایه تاریک اینترنت به فروش می رسند.

 • اسناد سرقتی و یا جعل شده

از جمله محصولات و خدماتی که در معرفی دارک وب می تواند مورد توجه قرار گیرد، اسناد جعل شده است. انواع چک های بانکی و یا حتی پاسپورت و گذرنامه هایی که جعل شده و یا به سرقت رفته اند، در بین محصولات جای گرفته اند.

توجه: شما با مسئولیت خودتان وارد محیط دارک‌وب می‌شوید و سامانه فعال شده هیچ مسئولیتی در این خصوص نمی‌پذیرد

دلایل عدم استفاده از دارک وب

سرویس های دارک وب بسیار آسیب زا هستند. به این دلیل که امنیت وب سایت را به شدت کاهش می دهد. این چنین است که سایت مورد نظر شما به راحتی مختل می شود همچنین امکان هک اطلاعات بسیار زیاد است. اسرار تجاری هر مجموعه ای قطعاً اگر فاش شوند مشکلات مالی بسیار زیادی را به وجود می آورند و به همین دلیل نباید از سرویس های دارک وب استفاده کنید.

 • بدنام‌ترین بازار دارک‌ وب

توجه داشته باشید که بازار دارک وب بازاری بسیار خطرناک است که به هیچ عنوان نام و آوازه ای ایده آل ندارد. جاده ابریشم یکی از معروف ترین و البته خطرناک ترین بازار های سایت های دارک وبی به شمار می آید. شاید باور نکنید، اما در یک بازه زمانی این بازار دارای 100 هزار خریدار داشته است. راس اولبرایت در سال 2011 این بازار را تأسیس کرد که فروشندگان مواد مخدر شدیداً از این بازار استقبال کرده اند. 2013 سال خوبی برای سایت جاده ابریشم نبود، به این دلیل که FBI تأسیس کننده این وب سایت را دستگیر و سایت جاده ابریشم کاملاً منهل شد.

1 میلیارد دلار بیت‌کوین توسط FBI از اولبرایت و 3 شریک وی ضبط گردید. قطعاً در معرفی دارک وب نمی توانستیم در مورد این سایت با شما سخن نگوییم.

بیشتر دلیل معروفیت دارک وب

ناگفته نماند برای معرفی دارک وب معمولاً به محتواهای غیر قانونی و غیر اخلاقی آن اشاره می کنند. سایت های که به انتشار این نوع محتوا در دارک وب مشغول هستند، دنبال کننده بسیار زیادی دارند و می توان گفت 80% وب تاریک را این نوع محتواها از آن خود کرده اند. سایت هایی که محتواهای غیر اخلاقی منتشر می کنند، در دارک وب بسیار پرطرفدار هستند.

 • روش شناسایی گردانندگان سایت های دارک وب

معمولاً گروهی خاص در سایت های مورد نظر دارک وب فعالیت می کنند. این افراد عمدتاً تروریست ها، هکرها و یا فروشندگان مواد مخدر هستند. (حتی از روی کنجکاوی به ورود به است سایت ها فکر نکنید.) ابزار رمزگذاری تور اولین و مهمترین ابزاری است که سایت هایی که در معرفی دارک وب فعالیت می کنند، برای پنهان کردن هویت خود از آن استفاده می کنند و به همین دلیل است که از طریق IP نمی توان فردی که در راه اندازی سایت دارک وب دست دارد را دنبال کرد. اطلاعات منبع آشکار اولین روش برای شناسایی افرادی است که در این مجموعه فعالیت می کنند.

معرفی دارک وب

چه نوع موضوعات غیر قانونی در دارک وب یافت می شود؟

ما در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره کرده ایم که تنها سایت های دارک وب جزء سایت های مجرمانه و غیر قانونی نیستند. بسیاری از فعالان بشر در این سایت های دارک وب فعالیت می کنند، عمدتاً در کشورهایی که آزادی بیان جایی ندارد و یا در حد حرف است، این نوع سایت ها می توانند بسیار مفید باشند. بسیاری از انواع کتاب هایی که کم یاب هستند را در این سایت ها می توانید به راحتی بیابید. معرفی دارک وب می تواند به شما برای انتخاب یک منبع آگاهانه کمک کند.

 • ورود به سایت های دارک وب

با توجه به معرفی دارک وب احتمالاً قصد دارید از این سایت ها دیدن کنید. مرورگر Tor برای ورود به سایت های وب تاریک مناسب است. در نظر بگیرید که استفاده از این سایت ها و ورود به آن به هیچ وجه توصیه نمی شود؛ چرا که شاید خطرهایی در ادامه شما را تهدید کند. در این بین ولی نکات ایمنی خاصی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • از فیلتر شکن استفاده کنید

چنانچه قصد ورود به یک سایت دارک وب را دارید، بهتر است از فیلتر شکن استفاده کنید. اگر از مرورگر Tor بدون فیلتر شکن استفاده کنید، قطعاً به راحتی آن دسته از افرادی که دانش و مهارت کافی برای ردیابی داشته باشند مسیر شما را خواهند یافت. مسیریابی پیازی تنها در این شرایط کافی نیست و باید و بهتر است استفاده از فیلتر شکن را از یاد نبرید. با استفاده از فیلتر شکن، آی پی شما قابل دسترسی نخواهد بود.

 • مرورگر Tor‌

لطفا مرورگر Tor‌ را تنها از سایت رسمی آن دانلود کنید. با توجه به این که این مرورگر تنها مرورگر برای ورود به سایت های دارک وب است، نسخه های جعلی آن نیز در بازار وجود دارند. به همین دلیل بهتر است تنها از سایت رسمی نسبت به دانلود مرورگر Tor‌ اقدام کنید. آپدیت و به روز نگه داشتن مرورگر را نیز باید در این میان از یاد نبرید. اگر مرورگر بروز نباشد، قطعاً مشکلات امنیتی بسیار زیادی را به وجود می آورد. به هیچ عنوان از اطلاعات فردی و اصلی خود برای ثبت نام های درخواستی استفاده نکنید. به هیچ عنوان از مرورگر Tor برای جستجو در اینترنت استفاده نکنید. عدم استفاده از پروتکل هایی که HTTP دارند را از یاد نبرید.

همانگونه که در مورد معرفی دارک وب صحبت کرده ایم، این لایه اینترنت یکی مأمن مناسب برای هکر ها است. به همین دلیل باید اقدامات احتیاطی لازم را قبل از استفاده از سایت های وب تاریک در نظر بگیرید. به این دلیل که شاید طعمه اصلی هکرها قرار بگیرید. خصوصاً وب کم را با یک تکه کاغذ حتما بپوشانید.

خرید از دارک وب

ارز دیجیتال تنها برای خرید از دارک وب مناسب است. کارت های بانکی در سایت های دارک وب اغلب مورد تأیید قرار نمی گیرند. به هر حال اگر به دنبال پرداخت امن هستید، باید از ارز دیجیتال استفاده کنید. معمولاً رایج ترین ارز دیجیتال همان بیت‌کوین است که می توانید برای خرید از سایت های دارک وب مورد استفاده قرار دهید. البته بیت‌کوین بهترین گزینه و راهکار برای ناشناس ماندن نیست. حقیقتاً پول ‌های دیجیتالی امنیت بیشتری را پدید می آورند. انواع پول های رمزنگاری شده می توانند  Monero و Zcash باشند.

دارک وب تا چه حد صحت دارد؟

با توجه به معرفی دارک وب شما محیط آن را باید چیزی بین 50 به 50 در نظر بگیرید. معمولاً سایت های دارک وب را جزء سایت های جاسوسی می شناسند که بهتر است هیچگاه وارد این سایت ها نشوید تا دچار مشکل نشوید و در حالت کلی می توان گفت، دارک وب خدمات قانونی را ارائه نمی دهد.

 • اتاق قرمز دارک وب

سرویس یا سایت هایی که برخی در آن از شکنجه دیگران لذت می برند را اتاق قرمز دارک وب می نامند. طبیعتاً انسان های نرمال و عادی به این خدمات و سرویس ها نیازی ندارند، اما آن دسته از افراد که دچار بیماری های روانی هستند، احتمالاً از این نوع سرویس به شدت استقبال می کنند. توجه داشته باشید که هر بیماری روانی قطعاً در تیمارستان بستری نیست و برخی به عنوان یک انسان عادی به گذران زندگی در ظاهر مشغول هستند. اتاق های قرمز دارک وب به صورت آنلاین به پخش فیلم تجاوز و شکنجه دیگر افراد می پردازند.

اتاق های این چنینی در هر کشوری به عنوان جرم شناخته می شوند و برخی اذعان دارند که این اتاق ها نیز واقعی نیستند.

سایت های دارک وب

برای بالا بردن آگاهی شما، حال که در مورد معرفی دارک وب صحبت می کنیم، بهتر است با چند سایت مختلف در این حوزه نیز آشنا شوید که Daniel یکی از معروف ترین ها در این حوزه شناخته می شود و اعتباری حدوداً 20 ساله دارد. بزرگترین شرکت هاستینگ متعلق به این سایت دارک وب است.  در حیطه روزنامه نگاری نیز SecureDrop معرفی می شود و برای دسترسی به عمیق ترین لایه تاریک وب، DuckDuck بسیار معروف است. DuckDuck را عمدتاً به عنوان موتور جستجو می شناسند.

سخن پایانی

معرفی دارک وب این آگاهی را به شما می دهد که بدانید حتی اطلاعات شخصی شما اگر هک شود چگونه می تواند به عنوان منبع درآمد هکرها مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل برای راه اندازی سایتی قدرتمند و پربازده توصیه ما این است که از مجموعه سامانه فعال شده برای سئو سایت خود استفاده کنید. این مجموعه با سابقه و تخصص بالای خود می تواند بهترین گزینه برای برقراری امنیت سایت در طولانی مدت باشد. به این دلیل که این مجموعه در طی سالیان طولانی تنها به جلب رضایت مشتری با ارائه خدمات باکیفیت می اندیشیده است.

4.8/5 - (10 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
 • امیر 1 سال پیش

  چه توضیح کاملی دمتون گرم

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید