بهترین رنگ ها برای طراحی سایت

دسته‌بندی‌ها مقالات آموزشی
نویسنده سعید حسینی
زمان مورد نیاز برای مطالعه 9 دقیقه

همه ما عاشق رنگ ها هستیم و همیشه میان رنگ ها زندگی جریان دارد. برای طراحی سایت رنگ ها تاثیر بسیاری روی مخاطب دارد و همین امر باعث جلب مخاطب به سایت شما می شود. مهم ترین چیزی که در طراحی سایت باید به آن دقت داشته باشید این است که شما این سایت را برای انسان ها طراحی می کنید و رنگ ها با روانشناسی انسانی در ارتباط است. اگر می خواهید درباره بهترین رنگ ها برای طراحی سایت اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید. چگونه بهترین رنگ ‌ها را برای طراحی سایت انتخاب کنیم؟ …

همه ما عاشق رنگ ها هستیم و همیشه میان رنگ ها زندگی جریان دارد. برای طراحی سایت رنگ ها تاثیر بسیاری روی مخاطب دارد و همین امر باعث جلب مخاطب به سایت شما می شود. مهم ترین چیزی که در طراحی سایت باید به آن دقت داشته باشید این است که شما این سایت را برای انسان ها طراحی می کنید و رنگ ها با روانشناسی انسانی در ارتباط است. اگر می خواهید درباره بهترین رنگ ها برای طراحی سایت اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

چگونه بهترین رنگ ‌ها را برای طراحی سایت انتخاب کنیم؟

ما به طور قطعی نمی ‌توانیم رنگی را نام ببریم و بگوییم این رنگ انتخاب خوبی برای طراحی سایت است؛ زیرا باید درباره تاثیرات رنگ‌ ها اطلاعاتی داشته باشیم. رنگ‌ ها ممکن است تاثیر منفی یا مثبت روی افراد داشته باشند و دلیل آن هم تفاوت فردی و فرهنگی است. به عنوان مثال رنگ سبز در کشور ما به مسائل معنوی بیشتر ربط دارد و این رنگ در جهان حس آرامش و صلح است. رنگ قرمز ممکن است برای شما رنگ انرژی و عشق باشد، اما گاهی رنگ قرمز به معنی خطر است. در نتیجه برای استفاده از هر رنگی در سایت باید بسیار دقت کنید تا حس مثبت را به مخاطبان انتقال دهید.

برای انتخاب رنگ ها برای طراحی سایت چه فاکتورهای را باید در نظر بگیریم؟

شما برای انتخاب بهترین رنگ برای سایت خود، باید برخی از عوامل مانند سن، جنسیت مخاطب، ملاحظات فرهنگی و تناسب با برند خود را در نظر بگیرید؛ زیرا رنگ در لحظه وارد شدن کاربر به سایت شما بسیار تاثیر گذار است. در نتیجه بهتر است از رنگ هایی که احساس خوبی را انتقال نمی دهند و یا چشم را اذیت می کنند، استفاده نکنید؛ زیرا باعث ترک کاربر از سایت شما می شود. تضاد رنگ ها نیز از نظر کاربر نسبت به سایت شما بسیار موثر است. اما در صورت استفاده نامناسب از تضاد رنگ ها باعث کاهش خوانایی کاربران می شود؛ بنابراین باید رنگ پس زمینه نسبت به رنگ متن تفاوت داشته باشد.

روش های انتخاب رنگ

معمولا برای طراحی سایت از چند رنگ استفاده می کنند و کمتر پیش می آید که سایتی را با استفاده از یک رنگ طراحی کنند. این امکان وجود دارد که شما متناسب با موضوع و برند خود از رنگ های مختلف استفاده کنید و زیبایی خاصی به سایت خود ببخشید. در حالت کل سه روش وجود دارد که به شما برای انتخاب ترکیب رنگ کمک بسیاری می کند. این روش ها عبارتند از:

  • روش مرکب
  • روش سه گانه
  • روش مشابه

روش رنگ های مرکب
برای استفاده از این روش باید قبل از بکارگیری، رنگ ها چندین بار مورد آزمایش قرار گیرند. برای استفاده از این روش شما 4 رنگ که متشکل از دو جفت رنگ متضاد است را انتخاب می کنید. ترکیب رنگ ها به این صورت است که دو تا از رنگ ها، در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند و دو رنگ دیگر طوری انتخاب می شود که دو گروه مکمل از رنگ ها ایجاد شود، در واقع رنگ ها در چرخه رنگ در مقابل یکدیگر قرار دارند.

روش رنگ های سه گانه
همانطور که از نام این روش مشخص است این امکان وجود دارد که در یک چرخه رنگ 12 قسمتی، می توانید سه رنگی که در فاصله 120 درجه ای نسبت به یکدیگر قرار دارند را برای متن، پس زمینه و لینک ها انتخاب و استفاده کنید.

روش رنگ های مشابه
در این روش رنگ های مشابه برای طراحی سایت انتخاب می شود و این انتخاب رنگ به پیامی که می خواهید به کاربر انتقال دهید، بستگی دارد.

انتخاب پس زمینه مناسب
انتخاب پس زمینه برای طراحی سایت با توجه به محصول و برندی که در سایت خود معرفی می کنید متفاوت است؛ زیرا هر سایتی هدف خاصی را دنبال می کند. به همین دلیل باید رنگ های متفاوتی را برای کسب و کارهای مختلف انتخاب کنید. در حالت کلی رنگ پس زمینه سایت شما بستگی دارد به آن چیزی که می خواهید مخاطبان سایت شما به آن توجه کنند و رنگی که انتخاب می کنید به هدف وب سایت شما وابسته است. برای انتخاب بهتر، چند نمونه رنگ مناسب برای کسب و کارهای مختلف را به شما پیشنهاد می کنیم که به شرح زیر است:

بهترین رنگ ها برای طراحی سایت

رنگ سایت های فروشگاهی و محتوایی

امروزه بیشتر سایت های فروشگاهی و محتوایی معمولا از رنگ سفید یا یک رنگ پس زمینه خنثی استفاده می کنند. انتخاب این رنگ ها به این دلیل است که هدف این نوع سایت ها تبلیغ محتوا و محصول است. در واقع رنگ پس زمینه برای کمک بیشتر، به خوانده شدن مطالب است. باید دقت داشته باشید که بهترین رنگ برای سایت های فروشگاهی و محتوایی رنگ سفید یا روشن ساده با رنگ های غالب و اصلی است. انتخاب رنگ های پررنگ برای این سایت ها باعث می شود که مخاطبان به نقاط کانونی سایت توجه نکنند. در صورتی که انتخاب رنگ پس زمینه ساده باعث تمرکز بیشتر مخاطبان روی محتوا یا محصولات شما می شود.

رنگ سایت های شرکتی و تجاری

سایت های شرکتی یا تجاری، دارای دو هدف تبلیغات برند یا خدمات هستند. با توجه به اینکه سایت شما بر چه موضوعی تمرکز دارد متناسب با آن می توانید رنگ پس زمینه سایت را انتخاب کنید.

تبلیغات برند: اگر می خواهید برای یک برند هویتی قدرتمند بسازید شما باید از رنگ هایی شبیه به رنگ غالب برای رنگ پس زمینه استفاده کنید؛ زیرا هنگامی که از رنگی مشابه رنگ غالب برای پس زمینه استفاده می کنید، برند بیشتر نشان داده می شود و در ذهن مخاطبانتان به یاد خواهد ماند.

تبلیغات خدمات: اگر شما تمایل دارید که خدمات گذشته شما به عنوان نقطه کانونی دید کاربران باشد، بهتر است از رنگ سفید یا یک رنگ خنثی برای پس زمینه سایت خود استفاده کنید. مانند سایت های ارائه دهنده محتوا یا فروشگاه های اینترنتی که شما در آن ها می خواهید تمرکز مخاطب بر روی محتوا مد نظر شما باشد؛ در نتیجه با انتخاب پس زمینه خنثی یا سفید، به طور طبیعی محتوای شما بیشتر برای کاربران جلب توجه می کند.

بهترین رنگ ها برای طراحی سایت
رنگ سایت های شیک و خلاقانه که گرافیکی طراحی شده اند

انتخاب رنگ برای سایت هایی مانند سایت مد، طراحی و رستوران ها می تواند کاملا مطابق با سلیقه شما باشد. در واقع هیچ قانون مشخصی برای انتخاب رنگ برای این سایت ها وجود ندارد. شما می توانید برای دراماتیک کردن بیشتر سایت خود از منو بار سیاه استفاده کنید یا می توانید از تمام رنگ های رنگین کمان برای ایجاد یا انتخاب پس زمینه مناسب استفاده کنید. اما باید به این نکته توجه کنید که پس زمینه ای را انتخاب کنید که خوانایی متن یا محتوای شما را برای کاربران مشکل نکند.

چند پیشنهاد برای انتخاب بهترین رنگ ها برای طراحی سایت

از تنوع رنگ ها استفاده نکنید
اکثر مردم ترجیح می دهند ترکیب رنگ برای طراحی سایت به صورت ساده باشد؛ زیرا نمی خواهیم سایت ما به صورت رنگین کمان باشد. بهتر است از رنگ هایی استفاده کنید که مخاطب را جذب کند و به انجام عمل خاصی سوق دهد. در نتیجه در انتخاب رنگ ها دقت کنید و از بکار بردن تنوع رنگ های زیاد پرهیز کنید.

رنگ های مخصوص وب
در صورتی که می خواهید رنگ سایت شما در مرورگرها و سیستم های مختلف به یک شکل اجرا شود باید از رنگ های مخصوص وب استفاده کنید. زیرا دستگاه های مختلف ممکن است رنگ ها را به طور متفاوتی نشان دهند.

کاهش وضوح تصویر 
برای انتخاب رنگ هیچ قانونی وجود ندارد و این امکان وجود دارد که شما حالت های مختلف را برای سایت خود امتحان کنید. اگر متنی را روی تصویر قرار داده اید، شما می توانید با کاهش وضوح تصویر زمینه، به رنگ ها شفافیت بدهید و کنتراست بیشتری بین متن و زمینه ایجاد کنید.

کنتراست یا تضاد
تضاد رنگ یکی از عوامل جذب مخاطبان در سایت شما است و تاثیر رنگ های متضاد متن و پس زمینه در خوانایی متن نقش مهمی دارد؛ در نتیجه زمانی که شما رنگ پس زمینه را سفید انتخاب می کنید رنگ متن باید تیره باشد.

رنگ لینک های کلیک شده
بسیاری از سایت ها برای کمک بیشتر به کاربران رنگ لینک هایی که کلیک شده را تغییر می دهند و از رنگ maroon برای آن استفاده می کنند. باید به این نکته توجه کنید که از این رنگ در رنگ بندی منوهای اصلی استفاده نکنید؛ زیرا باعث گمراهی کاربران می شود.

رنگ لینک ها
شما می توانید رنگ آبی را برای لینک های سایت خود استفاده کنید. بسیاری از سایت های معروف مانند Google و Yahoo نیز از رنگ آبی برای لینک ها استفاده می کنند و این رنگ به یک استاندارد تبدیل شده است.

تیره تا روشن

بسیاری از طراحان سایت، انتخاب رنگ های خنثی را ترجیح می دهند و ترکیبی از تنالیته های مختلف همان رنگی که انتخاب کرده اند را استفاده می کنند. همین امر باعث زیبایی چند برابر سایت شما می شود و علاوه بر زیبایی فشار کمتری به چشم کاربران وارد می کند.

 جمعیت شناسی

یکی از مهم ترین عواملی که قبل از انتخاب رنگ باید در نظر داشته باشید جمعیت شناسی است. اگر هدف شما طراحی سایت برای کودکان باشد بهتر است از رنگ های روشن و شاد استفاده کنید. اما اگر مخاطب شما بزرگسالان باشد باید رنگ های ملایم را انتخاب کنید. در صورتی که برای خانم ها است، انتخاب رنگ های دخترانه مانند صورتی می تواند انتخاب مناسبی باشد و اگر سایت مخصوص آقایان است، استفاده از پس زمینه سفید و متن سیاه انتخاب خوبی است.

 تصاویر

تصاویر نیز مانند سایر عوامل تاثیر زیادی در رنگ بندی سایت دارند. در صورتی که شما در صفحه اصلی و صفحات داخلی از تصاویر زیادی استفاده می کنید باید در انتخاب رنگ، همه مسائل را در نظر بگیرید.

 ملاحظات فرهنگی

شما باید این مساله را در نظر داشته باشید که مخاطبان هدف، سایت شما چه افرادی هستند دارای چه فرهنگی هستند، در کجا زندگی می کنند و نسبت به رنگ های مختلف چه احساسی دارند.

زیاد از رنگ قهوه ای و نارنجی استفاده نکنید

رنگ قهوه ای یکی از رنگ هایی است که آقایان علاقه ای به آن ندارند و رنگ نارنجی نیز یکی از رنگ هایی است که خانم ها به آن علاقه ندارند. در نتیجه بهتر است تا حد امکان از این دو رنگ استفاده نکنید.

 سایه ها 

گاهی شما با کمی تغییر در درجه بندی رنگ ها و قرار دادن یک سایه در زیر لوگو، می توانید یک ترکیب رنگ بسیار جذابی را در سایت خود ایجاد کنید. این کار سایت شما را از حالت عادی خارج می کند.

سخن پایانی
انتخاب بهترین رنگ برای طراحی سایت، نباید هرگز بر اساس رنگ مورد علاقه شما باشد؛ زیرا برای طراحی سایت باید اولویت شما علاقه مخاطبان باشد. بهتر است رنگی را انتخاب کنید که باعث جذب مخاطب شود و از رقبای خود پیشی بگیرید. همچنین باید به این نکته توجه کنید انتخاب رنگ نباید تصادفی باشد و نباید رنگ سایت شما بر محتوای شما غلبه یابد. پیشنهاد می کنیم طراحی سایت خود را با خیالی راحت به تیم سامانه فعال شده بسپارید.

سامانه فعال شده به عنوان بزرگترین مجموعه سئو محور برای تولید محتوای وب سایت، ایجاد استراتژی سئو وب سایت، مشاوره حرفه ای سئو، افزایش سرعت لود و ایجاد محتوای چند رسانه ای مشغول فعالیت بوده و می تواند شما را در این زمینه یاری کند.

4.8/5 - (6 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
  • محمد معین 2 سال پیش

    دیزاین و زیر ساخت اصلی سایت خیلی مهمه و پیشنهاد من اینه قبل از هرکاری راجب به رنگ های سازمان صحبت کنید با مشتری

دیدگاه کاربران
  • محمد معین 2 سال پیش

    دیزاین و زیر ساخت اصلی سایت خیلی مهمه و پیشنهاد من اینه قبل از هرکاری راجب به رنگ های سازمان صحبت کنید با مشتری

دیدگاهتان را بنویسید