اشتباهات طراحی سایت

دسته‌بندی‌ها مقالات آموزشی
نویسنده زهرا امیدی
زمان مورد نیاز برای مطالعه 10 دقیقه

اشتباهات طراحی سایت می تواند به راحتی تمام نتایج کار یک طراح را زیر سوال ببرد. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از افرادی که قصد راه اندازی سایت های گوناگون را برای تحقق اهداف مختلف خود دارند، از سایت های معتبر همچون سامانه فعال شده استفاده می کنند؛ چرا که تجربه و سابقه این مجموعه تضمین شده است و به راحتی با کمترین هزینه و بهترین کیفیت، شما می‌توانید بروزترین طراحی را از طراحان این مجموعه معتبر انتظار داشته باشید. اهمیت طراحی سایت قبل از اینکه در مورد اشتباهات طراحی سایت با شما صحبت کنیم، بهتر است به …

اشتباهات طراحی سایت می تواند به راحتی تمام نتایج کار یک طراح را زیر سوال ببرد. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از افرادی که قصد راه اندازی سایت های گوناگون را برای تحقق اهداف مختلف خود دارند، از سایت های معتبر همچون سامانه فعال شده استفاده می کنند؛ چرا که تجربه و سابقه این مجموعه تضمین شده است و به راحتی با کمترین هزینه و بهترین کیفیت، شما می‌توانید بروزترین طراحی را از طراحان این مجموعه معتبر انتظار داشته باشید.

اهمیت طراحی سایت

قبل از اینکه در مورد اشتباهات طراحی سایت با شما صحبت کنیم، بهتر است به اهمیت طراحی سایت بپردازیم. در حال حاضر بسیاری از کسب و کارها به صورت آنلاین خدمات خود را ارائه می دهد و در این بین، طراحی سایت می تواند به حرفه ای بودن کسب و کار در بازار آنلاین کمک کند. به هر حال با وجود یک سایت معتبر و بروز، دسترسی کاربران به محصولات بسیار آسان خواهد بود. کاربرد می تواند به نحو احسن از روش های بازاریابی موثر در حوزه وب استفاده کند.

در حال حاضر طراحی سایت با هزینه معقولانه چندان دور از تصور نیست. علاوه بر هزینه مناسب نباید طراح خلاقانه را از یاد برد. البته زمانی این موارد عملی می شوند که شما از یک تیم ماهر برای این کار استفاده کنید.

 • انتخاب قالب نامناسب

نامناسب بودن قالب از جمله اشتباهات طراحی سایت به شمار می آید. متاسفانه برخی از طراحان به این مقوله توجه جدی نشان نمی دهند. ظاهر سایت که با آن قالب گفته می شود امکانات متفاوتی را در اختیار شما قرار می دهد. معمولاً قالب را می توان از ترکیب طراحی گرافیکی و کدنویسی متشکل دانست. عمدتاً سیستم های مدیریت محتوا قالب های متفاوت و متنوعی را به نمایش میگذارند.

در حال حاضر قالب های آماده نسبت به قالب های اختصاصی هزینه کمتری را محاسبه می کنند، اما با توجه به هدف طراح از طراحی سایت، استفاده از قالب اختصاصی است، می تواند گزینه بسیار مناسب تری باشد. آن دسته از مشتریانی که به دنبال خرید قالب آماده می روند، این نکته را به خاطر داشته باشند که قالب آماده قاعدتاً آنچنان طراحی ظاهری قدرتمندی را به نمایش نمی گذارد و نمی تواند نشان تجاری قابل قبولی باشد.

اشتباهات طراحی سایت

 • عدم استفاده از رنگ پس زمینه مناسب

شاید باورتان نشود، اما یکی از اشتباهات طراحی سایت بدون شک استفاده از پس زمینه تیره است. معمولاً وب سایت هایی که ظاهر تیره رنگی دارند. آنچنان که باید و شاید به صورت حرفه ای شناخته نمی شوند و در حال حاضر رنگ های روشن و علی‌الخصوص رنگ سفید را می توان بهترین انتخاب در نظر گرفت. البته استفاده از رنگ های تیره را نمی توان صددرصد نامناسب دانست، اما زمانی که طراح از ترکیب رنگ و فونت مناسب استفاده نکند، می تواند حرفه ای بودن طراحی خود را زیر سؤال ببرد.

 • عدم استفاده از طراحی واکنش گرا

تعداد کمی از لپ تاپ ها یا کامپیوترها برای بازدید از انواع سایت استفاده می کنند و به همین دلیل، یکی از اشتباهات طراحی سایت که بسیار رایج است، عدم استفاده از ریسپانسیو است. ریسپانسیو که به آن طراحی واکنش گرا هم می گویند، به دسترسی صفحه نمایش در حالت های گوناگون کمک می کند. قابلیت نمایش در صفحه موبایل یکی از بهترین قابلیت هایی است که طراح در طراحی سایت باید به آن توجه بیشتری داشته باشد.

بدین طریق کاربر از خدمات مختلف سایت می تواند به سادگی استفاده کند. حتی استفاده از چنین حالتی قطعاً به افزایش بازدید سایت کمک می کند؛ چرا که استفاده از موبایل در حال حاضر برای دسترسی به اینترنت بسیار رایج است و طراحان سایت نیز باید به این موضوع در طراحی سایت مورد نظر خود بی توجه نباشند.

 • استفاده از فایل و تصاویر پرحجم

استفاده از فایل های رسانه ای و تصاویر قطعا برای طراحی سایت ضرورت دارند. در این بین، استفاده باید مناسب صورت گیرد، استفاده نامناسب یعنی عدم توجه به حجم فایل و تصاویری که حجم بالایی دارند. این گونه مشکلاتی از جمله کاهش سرعت لود سایت به وجود می آید.

پس اشتباهات طراحی سایت به راحتی قابل جلوگیری کردن هستند. بعد از طراحی سایت، استفاده از انواع تصاویر و فایل های رسانه ای از ابزار سرعت سنج گوگل را بهتر است که طراح استفاده کند تا بتواند سایتی مناسب را با سرعتی بالا به نمایش بگذارد.

 • کاربرد پاپ آپ مزاحم تبلیغاتی

استفاده از پاپ آپ در طراحی سایت به هیچ عنوان ایرادی ندارد، اما اینکه طراح به درستی از پاپ آپ استفاده نکند، موضوع کاملاً فرق دارد. عدم استفاده صحیح باعث بروز مشکل های فراوانی می شود و گوگل به این نکته اشاره کرده است که آن دسته از سایت هایی که به مزاحمت پاپ آپ های خود در سایت توجه نشان نمی دهند، صددرصد نباید انتظار رنکینگ بالایی را داشته باشند. پس با این تفاسیر متوجه می شویم که پاپ آپ های مزاحم از جمله اشتباهات طراحی سایت به شمار می آیند.

در طراحی سایت اگر طراحی ذهنی خلاقانه وجود داشته باشد، قطعاً می‌تواند به جای استفاده از پاپ آپ های تبلیغاتی از روش های متفاوت دیگر برای جذب کاربر استفاده کند.

 •   استفاده از محتوای کم حجم

زمانی که شما صفحه ای را برای معرفی محصولات و خدمات خود معرفی نکنید، این چنین سایت مورد نظر را از اینکه رتبه و رنکینگ بالایی در صفحات گوگل داشته باشد، محروم کرده اید. به خاطر داشته باشید که اگر چندین محصول را در یک صفحه لیست کنید، اشتباه بزرگ در طراحی به شمار خواهد آمد. معمولاً سئو کردن سایت اینگونه است که در هر صفحه بتوان از یک کلمه کلیدی مناسب استفاده کرد. اینچنین است که گوگل می تواند رنکینگ بهتری را برای سایت در نظر بگیرد.

حتی بسیاری از طراحان برای نوشتن توضیحات یک محصول، بسیار کم محتوا تولید می کنند، اما در حقیقت نوشته پر محتوا و بهینه شده با کلمات کلیدی صددرصد می تواند تاثیر بیشتری در جذب مخاطب داشته باشد. مواردی که گفته شد مرتبط به محتوای کم حجم است، که استفاده محتوای کم حجم  می تواند جز اشتباهات طراحی سایت به شمار آید.

 • عدم خوانایی محتوا

تولید محتوای یونیک یکی از بخش‌های بسیار مهم طراحی سایت و سئو به شمار می آید و به همین دلیل است که جزء شغل های بسیار مهم و مفید در دنیای وب معرفی می شود و معمولاً در بین اشتباهات طراحی سایت، نوشتن غیرحرفه ‌ای حرف های زیادی برای گفتن دارد. برخی از نویسندگان دقیقا نمی توانند خوانایی نوشته خود را تضمین کنند.

کاربر تنها زمانی می تواند از خدماتی که در سایت وجود دارد، استفاده کند که منظور نویسنده را به درستی متوجه شود و به همین دلیل باید محتوای متنی بدون غلط املایی و کاملاً روشن درج شده باشد. تمامی جملاتی که روی سایت قرار می گیرند، باید قبل از هر چیزی کاملاً آنالیز شوند، در غیر این صورت کاربر را با بی اعتمادی نسبت به سایت روبرو خواهد کرد.

 • عدم درک نیاز کاربر

شاید نکته ای که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، عدم درک نیاز کاربر قبل از طراحی سایت باشد. این نکته می تواند از جمله اشتباهات طراحی سایت به شمار آید. یک طراح حرفه ای به خوبی می‌داند که تنها نباید به این بیندیشد که کاربر چه چیزی سرچ می کند، بلکه باید نیاز کاربر را به خوبی بشناسد. اینکه طراح با انگیزه و نیاز مشتری آشنا نباشد، قطعاً از جزئیات بیشتر و خلاقانه تری در طراحی سایت بهره نخواهد برد. حتی متوجه نخواهد بود که از چه نرم افزارهایی و داده هایی برای هدفمندی طراحی سایت خود می تواند استفاده کند.

اشتباهات طراحی سایت

آشفتگی طراحی سایت

ارائه اطلاعات بیش از حد همیشه افراد را کلافه می کند. شاید خود متوجه این موضوع نباشید که اینگونه بدون در نظر گرفتن استاندارد تنها باعث به وجود آمدن اشتباهات طراحی سایت می شوید، معمولا استفاده از رابط ها و اجزاء گوناگون می توانند عملکرد منسجم تری را در سایت مورد نظر پیاده سازی کنند. برخی از طراحان استفاده از رابط و اجزا را چندان ضروری نمی دانند، همین امر می تواند آشفتگی طراحی آن ها را به وضوح به نمایش بگذارد. متاسفانه به هم ریختگی طراحی به خاطر متن های طولانی و البته بدون برنامه بسیار در برخی از طراحی های سایت های گوناگون به چشم می آیند.

 •   استفاده از تصاویر بی کیفیت

ما استفاده از تصاویر بسیار باکیفیت و حجیم را تنها در صورتی که بیش از حد استفاده شود را یک مشکل و اشتباه در طراحی سایت بیان کرده‌ایم، اما استفاده از تصاویر بی کیفیت صد در صد در بروز  اشتباهات طراحی سایت Web Design نقش دارند. به هر حال بسیاری از محصولات تنها در صورتی می توانند نظر مشتری را به خود جلب کنند، که مشتری تصویری بی نقص و با کیفیت را از محصول مورد نظر مشاهده کند. پس لطفاً از تصاویر با کیفیت به صورت مناسب و در تعداد استاندارد استفاده کنید. تصاویر بی کیفیت را در طراحی سایت خود جای ندهید؛ چرا که به مرور زمان سایت بازدید کننده اصلی خود را از دست داده و با افت شدیدی روبرو می شود.

 •   پخش فیلم به صورت خودکار

در طراحی سایت چنانچه از انواع فیلم و فایل های تصویری استفاده شود، بهتر است تنها در صورت تقاضای کاربر اجازه پخش فیلم را صادر کنند؛ چرا که یکی از اشتباهات طراحی سایت متاسفانه پخش خودکار انواع فیلم ها خصوصاً فیلم‌هایی هستند که با صدا پخش می شوند که این امر می‌تواند به کاهش سرعت سایت منجر شود، فایل های چند رسانه ای همیشه سرعت سایت را دچار مشکل می کنند و به همین دلیل باید به صورت برنامه ریزی شده از این فایل ها در طراحی سایت استفاده کرد.

 • عدم استفاده از فونت های متنوع

زمانی که طراح، فردی خلاق باشد، قطعاً از فونت های متنوع در طراحی وب سایت استفاده می کند. فونت های  گوناگون با ترکیب رنگ مناسب می تواند جذابیت سایت را افزایش داده و به راحتی کاربر را برای مطالعه محتوا ترغیب کند. از جمله اشتباهات طراحی سایت بدون شک عدم استفاده از فونت های متنوع است که این مشکل به خاطر عدم خلاقیت طراح به وجود می آید. حتی استفاده از فونت های کوچک توصیه نمی شود؛ چرا که خوانایی کاربران را دچار مشکل می کند.

 • عدم استفاده صحیح از رنگ در تشخیص لینک

متاسفانه یکی دیگر از اشتباهات طراحی سایت که طراح به آن توجهی نشان نمی دهد، عدم استفاده مناسب است از رنگ ها است. برای تشخیص لینک استفاده از رنگ را نباید نادیده گرفت؛ چرا که از لحاظ روانشناسی رنگ نقش مهمی در جذب کاربر دارد. یکی از روش های بهینه سازی سایت استفاده از رنگ های مختلف در بخش های متفاوت سایت است که معمولاً برای تشخیص لینک، استفاده از رنگ های مناسب می تواند به دسترسی آسان تر کاربران نیز کمک کند. برخی از طراحان از این موضوع به ظاهر کوچک غافل شده اند.

 • فرم ثبت نام طولانی

استفاده از فرم ثبت نام در طراحی سایت بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بهتر است برای استفاده از فرم ثبت نام، از فرم های کوتاه، مناسب و البته راحت استفاده شود؛ چرا که فرم های ثبت نام طولانی از حوصله کاربر خارج هستند و همین امر نیز جزء اشتباهات طراحی سایت به حساب می آید. محتوای طولانی و فرم های ثبت نام طولانی هر کدام کاربر را از خواندن مطالب دلزده می کند و به همین دلیل در طراحی سایت باید همه چیز راحت، آسان، کوتاه و مناسب مدنظر قرار گیرند.

 •   عدم استفاده از جستجوگر

بسیاری از کاربران زمانی که به سایت مراجعه می‌کنند اگر جستجوگر در سایت مشاهده نشود به راحتی سایت را ترک می کنند و به همین دلیل، در بین اشتباهات طراحی سایت باید به این نکته نیز اشاره کرد. در صورت عدم استفاده از جستجوگر نمی‌توان مطالب را به راحتی در اختیار کاربران قرار داد و عدم دسترسی به مطلب مورد نظر کاربر را سردرگم می کند و به دنبال ترک سایت خواهد بود.

سخن پایانی

سامانه فعال شده یک سایت بسیار معتبر و بروز است که همیشه با دقت و بسیار تخصصی طراحی سایت را در بهترین حالت ممکن انجام و ارائه می دهد. این سایت به هیچ عنوان اشتباهات طراحی سایت را در طراحی خود مرتکب نمی شود، به این دلیل که به اعتماد مشتری آسیب وارد خواهد شد. رضایت کامل مشتریان همان چیزی است که سامانه فعال شده همواره به دنبال آن است؛ به همین دلیل، با کمترین قیمت شما می توانید بهترین و باکیفیت ترین طراحی را از تیم ماهر و بروز این سایت معتبر و باسابقه انتظار داشته باشید.

4.9/5 - (8 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
 • سمیرا 2 سال پیش

  کمک خیلی بزرگی بهم کردید ممنونم ازتون

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید