تاثیر پادکست بر سئو

تاثیر پادکست بر سئو

دسته‌بندی‌ها بهینه سازی سایت
نویسنده تیم سئو
زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه

قبل از بررسی تاثیر پادکست بر سئو یک توضیح کوچک در ارتباط با سئو و کاربرد آن خواهیم داشت. بهینه سازی موتورهای جستجو را سئو می نامند. در واقع برای بهبود عملکرد سایت و جذب بازدیدکنندگان از سئو استفاده می شود. عوامل بسیاری بر سئو تاثیر گذار هستند که در این مقاله ما به پادکست که یکی از مولفه های تاثیر گذار بر سئو است پرداخته ایم؛ تا پایان مطالب همراه باشید. پادکست ‌چیست؟ یک فایل محتوای صوتی می باشد که بر محور یک ایده توسط راوی از قبل آماده شده است. این را بدانید که پادکست یک برنامه رادیویی …

قبل از بررسی تاثیر پادکست بر سئو یک توضیح کوچک در ارتباط با سئو و کاربرد آن خواهیم داشت. بهینه سازی موتورهای جستجو را سئو می نامند. در واقع برای بهبود عملکرد سایت و جذب بازدیدکنندگان از سئو استفاده می شود. عوامل بسیاری بر سئو تاثیر گذار هستند که در این مقاله ما به پادکست که یکی از مولفه های تاثیر گذار بر سئو است پرداخته ایم؛ تا پایان مطالب همراه باشید.

پادکست ‌چیست؟

یک فایل محتوای صوتی می باشد که بر محور یک ایده توسط راوی از قبل آماده شده است. این را بدانید که پادکست یک برنامه رادیویی نیست. زیرا نوع محتوا، مخاطبان و تکنولوژی این دو با یکدیگر تفاوت دارند. یک پادکست واقعی به صورت mp3 ذخیره می شود و نیازی به امواج رادیویی ندارد. پادکست ها در دنیای اینترنتی خوش درخشیده اند به گونه ای که بسیاری از کاربران به دنبال پادکست و ویدئو هستند و تمایلی زیادی نسبت به مقالات متنی نخواهند داشت.

انواع پادکست

پادکست ها به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. پادکست هایی که برای فایل های صوتی در پیج ها، وب سایت و شبکه های اجتماعی انتشار داده می شوند و به راحتی می توان آن ها را اشترک گذاری کرد. این دسته کاربرد بیشتری دارد و بسیار محبوب است.
 2. پادکست هایی که برای فایل های ویدئوی مورد استفاده قرار می گیرند. برای انتشار این پادکست ها به نرم افزار نیاز دارید که بتوانید فایل های ویدئویی را به راحتی به اشتراک بگذارید.

پادکست یا محتوای متنی

ترند یکی از ابزارهای معتبر و رسمی گوگل بوده که برای ارزیابی و محبوبیت یک موضوع در گوگل استفاده می شوند. بررسی های اخیر که توسط این ابزار صورت گرفته نشان داده که محتوانی متنی دیگر محبوبیت قبلی را ندارد و به مرور زمان از دید کاربران خواهد افتاد. این موضوع نسبت به پادکست کاملا عکس عمل می کند و به جرات می توان گفت محبوبیت پادکست در حال افزایش است. یکی از مواردی که ترند آن را نشان می دهد کلمات کلیدی و تعداد ترکیب آن ها با عبارت های پادکست است که امروزه در حال افزایش است. پس با این امور تاثیر پادکست بر سئو را نمی توان انکار کرد.

تاثیر پادکست بر سئو

اثرات پادکست روی سئو

اگر تا به اینجا متوجه تاثیر پادکست بر سئو نشده اید و ضرورتی برای آن نمی بینید، دلایلی را برای شما آورده ایم که یقین پیدا کنید، پادکست بر سئو تاثیر گذار است.

یکی از دلایل بارز و آشکار محبوبیت پادکست ها تلفن های همراه هستند؛ زیرا افراد بسیاری آن را در اختیار دارند. این وسیله ارتباطی باعث شده که مردم زمان کمتری برای مطالعه پیدا کنند یا اینکه دیگر حوصله مطالعه مطالب طولانی را ندارند اما استفاده از پادکست و گوش دادن برای بسیاری از افراد مفید بوده است. زیرا بدون اینکه وقتی برای مطالعه بگذارند به راحتی به آن گوش می دهند. همین موضوع برای بالا رفتن اهمیت پادکست در نظر کاربران کافی است. اما این پادکست چه تاثیری بر سئو خواهد گذاشت؟ به چند مورد آن در مطالب زیرین اشاره خواهیم کرد:

توجه گوگل به سئو:

امروزه گوگل این غول اینترنتی توجه بسیار زیادی به سئو دارد و به جرات می توان گفت با کمک هوش مصنوعی تصاویر به کار رفته بر روی محتواها را شناسایی می کند. یک نمونه از این بررسی های گوگل پادکست به شمار می آید و نتیجه آن افزایش تاثیر پادکست بر سئو بوده است. رفته رفته و با گذشت زمان، گوگل به دنبال محبوبیت پادکست است.

کاهش خروج کاربران:

محتواهایی که در داخل آن پادکست و یا ویدئو وجود دارد جذابیت بیشتری دارند این بدان معناست که هر چه تعداد پادکست ها بیشتر باشد کاربران زمان بیشتری برای مرور سایت و محتوا به کار می برند و این حضور برای بالا بردن رتبه در صفحات گوگل بسیار ارزشمند است. پس متوجه شدیم که یک پادکست مناسب و ارزشمند در بهبود رتبه سئو نقش بسزایی خواهد داشت.

اگر بخواهید خروج کاربران را به حداقل برسانید تکنیک ها و ترفندها را فراموش نکنید؛ این تکنیک  ها مشارکت کاربران را افزایش می دهند. یک نمونه از این ترفندها سوال ها و پاسخ ها هستند که با بررسی و دیدن نظرات کاربران زمان بسیاری را برای آن ها صرف خواهند کرد. این امر را تعامل بین کاربران و شما می نامند که بستر مناسبی برای کامنت مارکتینگ و اهداف آن فراهم خواهد شد. تجربه نشان داده جذابیت یک محتوا مشارکت کاربران را افزایش می دهد و این همان مولفه ای که گوگل به آن علاقه مند است.

احساسات کاربران:

بررسی ها حاکی  از آن است که ارتباط های کلامی هر چند یک طرفه، در کسب و کارهای اینترنتی بسیار مثبت بوده است. حال فکر کنید که یک محتوای متنی دارید که بسیار جذاب است و مخاطب آن را تا پایان دنبال خواهد کرد اما اگر در این محتوا از چند فایل رسانه ای استفاده شود چه نتیجه ای خواهد داشت. یعنی در مرحله ابتدایی شما می توانید تخصص اصلی را از طریق پادکست منتشر سازید. به طبع تولید پادکست ها باعث می شود که مخاطبین صدای شما را بشنوند و با شما ارتباط صمیمانه تری برقرار سازند.

کیفیت یک محتوای ترکیب شده با پادکست و قالب های مناسب روابط را بیشتر می کند و در کنار این روابط بالا اعتماد سازی خواهد شد. این موضوع را به خاطر بسپارید که احساسات جزئی از تصمیم گیری محسوب می شود.

هزینه کم:

ساده ترین کاری که در تولید محتوا می توان انجام داد پادکست است. اما به نظر شما این کار ساده پر هزینه است یا خیر؟ خیلی از افراد انتظار این را می کشند که جواب بله باشد اما این گونه نیست و جواب خیر است. تولید پادکست بسیار مقرون به صرفه بوده و نیاز به هزینه بالا ندارد. شما برای تولید آن به یک کامپیوتر، میکروفون، و یک نرم افزار ویرایش فایل صوتی نیاز دارید. هزینه تولید یک پادکست از یک تبلیغ سنتی و بازاریابی کمتر خواهد شد. تنها با کمی آزمون و خطا به راحتی می توانید یک پادکست برای محتوا آماده کنید.

تاثیر پادکست بر سئو

چگونه می توانیم یک پادکست خوب و اصولی را آماده کنیم؟

توضیحات بالا در مورد چرایی تولید یک پادکست بود اما به این فکر کرده اید که چگونه می توان سئوی پادکست را بهبود بخشید؟ در ادامه مروری کوتاهی بر تکنیک های بهبود سئوی پادکست خواهیم داشت.

 • کلید واژه خاص برای هر اپیزود انتخاب کنید.
 • برای هر اپیزود محتوای متنی کوتاهی تولید کنید.
 • از عناوین مناسب و درست استفاده کنید.
 • کاور برای پادکست داشته باشید.
 • برای هر اپیزود یک صفحه اختصاصی ایجاد کنید.
 • سرعت لود پادکست و سایت را بهبود ببخشید
 • لینک گوگل پادکست را اشتراک گذاری کنید.
 • در دایرکتوری ها پادکست انتشار کنید.
 • توضیحات متای صحیح و مناسبی داشته باشید.

با رعایت موارد بالا در زمینه سئو نتایجی قابل قبولی خواهید داشت.

اهمیت پادکست در بهبود سئو سایت

با پیشرفت تکنولوژی کسب و کارهای امروزی نیز پیشرفت کرده اند و ما شاهد بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی و مجازی هستیم. اما آیا می دانید که رونق این کسب و کارها چگونه است؟ یکی از مولفه های طراحی سایت کسب و کار همان سئو خواهد بود که در مقدمه یک توضیح مختصر درمورد چگونگی آن داشتیم. اما آیا سئو به تنهایی برای موضوع کسب و کار کافی خواهد بود؟

به جرات می توان گفت خیر زیرا مولفه های بسیاری وجود دارند که باعث می شوند سئو پیشرفت داشته باشد و اگر به آن و معیارهای گوگل توجه نداشته باشید قطعاً در کسب و کار خود شکست خواهید خورد.

گفته شد که دنیا روز به روز در حال پیشرفت است و دیگر الگوریتم های قدیمی امروزه جوابگو نخواهند بود. زمانی را به یاد داریم که وبلاگ ها حرف اول را در دنیای سئو می زدند اما در حال حاضر مولفه های دیگری جایگزین آن شده است. پادکست و ویدئو از مولفه های امروزی هستند که مبحث اصلی ما در این مقاله پادکست و تاثیر آن بر روی سئو خواهد بود.

این روزها شاهد آن هستیم که سایت هایی که در محتوای خود از پادکست استفاده می کنند در رتبه های بالاتری نسبت به دیگر سایت ها در گوگل هستند. به طور قطع این موضوع اتفاقی نیست و نشان از تاثیر خوب پادکست در بهبود سئو و رتبه های گوگل دارد.

همانطور که بیان شد دنیا در حال پیشرفت و تغییر است و زمانی خواهد رسید که پادکست آنقدر پیشرفت می کند که دیگر محتواهای متنی جایی در سئو ندارد. پادکست های تولید شده باعث افزایش کیفیت تجربه کاربری خواهد شد و به طبع این مولفه تاثیر غیر مستقیمی روی رتبه سئو دارد. ایجاد یک پادکست مناسب نیاز به تلاش و زمان دارد. با گذشت مدت زمان کوتاهی متوجه خواهید شد که یک پادکست چه تاثیر خیره کننده ای روی سایت شما خواهد گذاشت.

سخن پایانی

متوجه شدیم که یکی از دلایل رشد سئو پادکست ها بوده اند که طی سال های اخیر تاثیر بسیار زیادی بر سایت ها گذاشته اند. پادکست یکی از اصولی ترین روش های اشتراک گذاری در دنیای مجازی و اینترنتی است. با استفاده صحیح و درست پادکست به راحتی می توانید برند و حتی محصول خود را به دنیا بشناسانید و فروش محصولات خود را از این طریق افزایش دهید.

یک شرکت مهاجرتی با داشتن پادکستی راجب کشور‌ها و نحوه مهاجرت و مصاحبه با مراجعین همراه با سایتی مهاجرتی در کنار آن باعث ارتباط بهتر افراد با خود میشود.

سامانه فعال شده با دارا بودن تجربیات چند ساله خود در زمینه طراحی و تولید محتوا در خدمت شما کاربران عزیز است، تا اگر نیاز به تولید  پادکست برای سئوی هر چه بهتر سایت خود داشتید به شما کمک کند. شما می توانید با استفاده از این خدمات سئوی سایت خود را بهبود ببخشید و کسب و کار خود را متحول کنید. در صورتی که در ارتباط با پادکست تجربه یا نظری دارید خوشحال می شویم که کامنت بگذارید و ما را از نظرات ارزنده خود بی بهره نمی گذارید.

4.5/5 - (19 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
 • محمد 2 سال پیش

  ممنون بابت آموزشاتون تشکر از تیم خوب سامانه فعال شده

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید