حذف بک لینک اسپم

حذف بک لینک اسپم

دسته‌بندی‌ها بهینه سازی سایت
نویسنده تیم تحریریه
زمان مورد نیاز برای مطالعه 8 دقیقه

در ابتدا باید بدانید که لینک‌های اسپم چه هستند و چگونه تولید می‌شوند. در مرحله بعد به سراغ نحوه حذف و از بین بردن آن‌ها می‌رویم. لینک‌های اسپم نقش مهمی در بهینه سازی سایت دارند. به همین دلیل حتما لازم و ضروری است تا از بین بردن لینک‌های اسپم را بلد باشید، تا سایت شما دچار مشکل نشود. تمامی افرادی که به دنبال گسترش سایت خود هستند، با سئو و روش‌های آن آشنا می‌باشند. یکی از روش‌های سئو، استفاده بهینه سایت در جهت منفی است. این کار با نام سئوی منفی شناخته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با حذف بک لینک …

در ابتدا باید بدانید که لینک‌های اسپم چه هستند و چگونه تولید می‌شوند. در مرحله بعد به سراغ نحوه حذف و از بین بردن آن‌ها می‌رویم. لینک‌های اسپم نقش مهمی در بهینه سازی سایت دارند. به همین دلیل حتما لازم و ضروری است تا از بین بردن لینک‌های اسپم را بلد باشید، تا سایت شما دچار مشکل نشود. تمامی افرادی که به دنبال گسترش سایت خود هستند، با سئو و روش‌های آن آشنا می‌باشند. یکی از روش‌های سئو، استفاده بهینه سایت در جهت منفی است. این کار با نام سئوی منفی شناخته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با حذف بک لینک های اسپم در سرچ کنسول گوگل در ادامه همراه ما باشید.

حذف بک لینک اسپم

تعریف لینک اسپم

اسپم در معنای لغوی به نامه یا پیام‌های الکترونیکی که بدون رضایت گیرنده فرستاده می‌شود، می‌گویند. حتی رد پای اسپم در پیامک‌ها وجود دارد. اسپم‌ها کاربردی برای گیرنده ندارند و گاهی به تعداد بسیار بالایی فرستاده می‌شود. به همین دلیل موجب ناخشنودی گیرنده خواهند شد.
تمامی سایت‌های ساخته شده در فضای گوگل آدرس مشخصی دارند. این آدرس‌ها با عنوان لینک یک سایت شناخته می‌شوند. گوگل به منظور بهبود کیفیت، محتوای سایت‌ها را پس از ایجاد لینک خود روی وب سایت بررسی می‌کند. محتوا و کیفیت مطالب قرار داده شده روی سایت از اهمیت بالایی برای گوگل برخوردار است. به همین دلیل گوگل به بررسی سایت‌ها می‌پردازد و آن‌ها را دسته بندی می‌کند. رعایت قوانین سئو به رتبه بندی سایت شما کمک شایانی می‌نماید. بررسی‌ها توسط گوگل در ابتدا وجود نداشت و پس از ایجاد شدن ضعیف بود. گوگل با تعویض معیارهای خود برای بررسی و رتبه بندی سایت‌ها، قدمی بزرگ برای بهبود محتوا برداشت.

انواع مختلف بک لینک ها

گوگل در هنگام بررسی سایت‌ها طبق قواعد خاصی بک‌لینک‌های اسپم را شناسایی می‌کند. به طور مثال سایت‌های که دارای لینک‌های متنوع در چندین موضوع غیر مرتبط باشند، به عنوان لینک فارم شناخته می‌شوند. به عنوان یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای گرفتن بک لینک می‌توان به تبادل لینک اشاره کرد. تمامی موتورهای جستجو با ساختن لینک به شیوه مزرعه مشکل دارند و آن‌ها را از لیست جستجو پاک می‌کنند. یکی از انواع سایت‌ها فروم‌ها هستند. این سایت‌ها با یکدیگر به گفتگو می‌پردازند. در سایت‌هایی که جزوی از فروم بوده و در آن‌ها لینک اسپم وجود داشته باشد، از موتور جستجو حذف خواهند شد.

یکی از راه‌هایی که در موتور جستجوی گوگل بررسی می‌شود و به واسطه آن، امتیازی از 1 تا 100 به سایت‌ها تعلق می‌گیرد، دامین آتوریتی(Domain Authority) سایت است. عوامل متعددی در این زمینه تاثیر گزار می‌باشد. برای رعایت کردن دامین آتوریتی به لینک‌های مرتبط به سایت خود توجه کنید. هر چه اعتبار و ارزش لینک‌های مورد استفاده در سایت شما از نظر گوگل بالاتر باشد، دامین آتوریتی سایت شما بالاتر است. کیفیت در این لینک‌ها حرف اول و آخر را می‌زنند، به طوری که بهتر است به جای استفاده لینک‌های زیاد و بی محتوا از لینک‌های کم و با ‌ارزش استفاده کنید. بک لینک‌های معتبر بسازید تا سایت شما از خطر اسپم در امان باشد.

لینک اسپم در گوگل

هر چه استفاده از لینک‌های مفید و پر بازدید برای سئو سایت شما اهمیت دارد و به وسیله آن گوگل سایت شما را معتبرتر می‌شناسد، استفاده از لینک اسپم به ضرر سایت تمام می‌شود. به همین دلیل باید از خطرات و تاثیرات اسپم در هنگام بررسی گوگل آگاهی یابید. گوگل علاوه بر محتوا سایت به عوامل دیگری در رتبه‌بندی خود بها می‌دهد. بک لینک‌ها یکی از موارد مهم برای رتبه بندی توسط گوگل هستند. گوگل با مشاهده بک لینک در سایت رنکینگ آن را پایین خواهد آورد. با مرور دوباره و مداوم بک لینک‌ها، گوگل اقدام به حذف سایت خواهد کرد. به همین دلیل یکی از عوامل تاثیرگزار در سئو بک لینک‌ها به شمار می‌روند.

شناسایی لینک اسپم

باید این نکته را دانست که بررسی شخصی سایت برای پیدا کردن لینک‌های اسپم موثر نخواهد بود. به همین دلیل باید از راه‌های دیگر برای این کار استفاده کرد. شیوه‌های مختلفی برای تشخیص لینک‌های اسپم وجود دارد. پس از شناسایی تنها باید آن‌ها را حذف کرد. برای شناسایی اسپم‌ها راه‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

حذف بک لینک اسپم

سیر نزولی رتبه سایت

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، یکی از مواردی که باعث افت رتبه بندی یک سایت در گوگل می‌شود، وجود لینک‌های اسپم است. پس می‌توان با چک کردن پیوسته و دائمی رتبه سایت متوجه وجود لینک‌های اسپم در آن شد. گوگل با سرعت زیادی تمامی سایت‌ها برای لینک‌های اسپم بررسی می‌کند و در صورت وجود لینک اسپم، ارزش و رتبه سایت را پایین می‌آورد. با مشاهده سقوط رتبه سایت، باید تمامی لینک‌های موجود در سایت را بررسی کنید تا لینک اسپم را پیدا نمایید. نحوه اجرای سایت در اسپم تشخیص دادن لینک‌ها تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

سرچ به وسیله کنسول گوگل

اگر امکان بررسی رتبه سایت به طور پیوسته برای شما کاری سخت و یا نشدنی است، راهی آسان‌تر نیز وجود دارد. به عنوان یکی از سریع و راحت‌ترین راه‌ها می‌توان استفاده از کنسول گوگل را نام برد. برای استفاده از این راه، مراحل زیر را طی کنید.
در ابتدا وارد کنسول گوگل شوید.

  • به سراغ داشبورد بروید و آیتم Search Traffic را انتخاب نمایید.
  • پس از آن به سراغ Link to your site بروید.
  • گزینه Who links the most را کلیک کنید.
  • با استفاده از گزینه More اطلاعات را بیابید.
  • امکان دانلود اطلاعات در این بخش وجود دارد.

پس از به دست آوردن اطلاعات باید به بررسی آن‌ها بپردازید. لینک‌ها باید به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار گیرند. باید تمامی لینک‌هایی که احتمال خرابی دارند، بررسی گردند.

تکنولوژی بررسی بک لینک ها

با گسترده شدن اطلاعات و سایت‌ها، شیوه‌های مختلف برای بررسی بک لینک‌ها به وجود آمدند. برای بررسی لینک‌های اسپم می‌توان از SEMRush، Moz، Ahrefs و Monitor Backlinks استفاده کرد. تمامی موارد ذکر شده گزینه‌های خوبی برای بررسی لینک‌های سایت هستند. این بررسی توسط الگوریتم‌های خاص و منحصر به فرد این ابزارها میسر می‌گردد. یکی از مزیت‌های استفاده از این راه، صرفه جویی در زمان است. اما در مقابل باید برای استفاده از این ابزارها مهارت‌های لازم را کسب کرد. هر کدام از ابزارهای نام برده شده، دستورالعمل‌های مخصوص به خود را دارند.

بررسی پنل گوگل کنسول

گوگل برای نشان دادن اسپم در لینک‌های موجود در یک سایت، به وسیله اخطار دادن شما را متوجه می‌سازد. با دریافت اخطار از سوی گوگل، رتبه بندی و بازدید سایت شما افت خواهد کرد. به همین وسیله شما متوجه لینک‌های خراب در سایت خود خواهید شد. این پیام‌ها در پنل گوگل کنسول است.

حذف بک لینک اسپم

از بین بردن لینک اسپم

تا اینجا شیوه پیدا کردن لینک‌های اسپم را به شما آموختیم. پس از آنکه لینک‌های اسپم را پیدا کردید، باید فورا اقدام به از بین بردن آن کنید. اما این حذف کردن نیز راه‌های مخصوص به خود را دارد. به عنوان اولین راه با سایت مبدا که لینک اسپم از آن استفاده شده است، ارتباط برقرار کنید. با ذکر دلایل روشن و منطقی و نشان دادن لینک‌های خراب، درخواست پاک کردن لینک را نمایید. امکان به نتیجه نرسیدن این راه وجود دارد. به همین دلیل راهی دیگر را به شما معرفی خواهیم نمود. همان طور که در مرحله شناسایی لینک‌ها می‌توان از ابزارها استفاده کرد، در مرحله پاک سازی لینک نیز می‌توان از ابزارها بهره برد. یکی از ابزارهایی که نسبت به نمونه‌های مشابه خود بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، Disavow است.

این ابزار از طریق گوگل کار خود را انجام می‌دهد. Disavow به عنوان پل ارتباطی با گوگل است. با بیان مشکل لینک‌های اسپم و وجود مشکل در آن‌ها، گوگل لینک‌ها را حذف خواهد کرد. برای این راه مراحل را به ترتیب طی نمایید. برای ارتباط با این ابزار نیاز به فایلی از جنس TXT دارید. برای ساخت فایلی با این فرمت، پس از باز کردن فایلی جدید آن را در قالب encoding UTF-8 سیو کنید. در داخل فایل لینک‌های اسپم را بنویسید. هر کدام از لینک‌ها باید در یک خط جداگانه نوشته شوند. پس از وارد کردن اسامی سایت‌ها، مجددا فایل را ذخیره کنید. با استفاده از لینک Disavow فایل را اضافه کنید، سپس گوگل به بررسی فایل می‌پردازد.

نکته ای مهم در حدف لینک

توجه داشته باشید که عملیات حذف بک لینک‌ها باید توسط افراد متخصص و با دقت بالا انجام گیرد. به استناد گوگل به عنوان طراحی الگوریتم رنکینگ سئو، اشتباه انتخاب کردن لینک اسپم برای حذف می‌تواند موجب کاهش رتبه بندی سئوی سایت مورد نظر شود. به علاوه، در نظر داشته باشید کاهش بازدید سایت و افت رتبه آن، نه تنها به دلیل وجود لینک‌های اسپم بلکه می‌تواند تحت تاثیر عوامل دیگری باشد. به عنوان مثال سرعت پایین سرورها، محتوای کم کیفیت و مواردی از این قبیل نیز می‌تواند عامل افت رتبه‌بندی سایت شود. به همین خاطر باید تمامی پارامترها را به درستی بررسی کنید، تا به اقدام اشتباه بک لینک‌ها نکنید.

سخن پایانی

در این مقاله از سامانه فعال شده سعی داشتیم تا حذف بک لینک‌های اسپم در سرچ کنسول گوگل را به شما معرفی کنیم. به یاد داشته باشید که محتوا مناسب برای سایت، تنها عامل موثر در سئو نیست. بک لینک‌ها از اهمیت بالایی در سئو برخوردارند. به همین دلیل لازم است از بک لینک‌های معتبر استفاده کنید. با بررسی تمامی عوامل تاثیر گزار در رتبه بندی سئو بازدید سایت خود را بالا ببرید.

4.7/5 - (7 امتیاز)
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران
  • بهنام 2 سال پیش

    خیلی عالی بود بهترینید

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید